EKOLOGIA


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

MIĘDZYNARODOWY CERTYFIKAT ZIELONEJ FLAGI - po raz trzeci w naszej szkole
25 września 2015 r.

25 września 2015 r. decyzją Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju nasza szkoła już po raz trzeci została wyróżniona certyfikatem "Zielonej flagi". „Zielona Flaga" jest prestiżowym, międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 58 krajów na różnych kontynentach. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jako jedyna jest uprawniona do nadawania Zielonej Flagi. Tym razem certyfikat przyznany został nam na okres 3 lat. Jest to wyraz najwyższego uznania dla placówek za przedsięwzięcia w zakresie ekologii realizowane w ciągłym, trzyletnim cyklu. Uroczystość wręczenia „Zielonej flagi” odbyła się 12 października w Krakowie podczas XIII Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju. Wyróżnienie jest sukcesem całej szkolnej społeczności, efektem wielu podejmowanych inicjatyw, również we współpracy ze środowiskiem lokalnym. W minionym roku szkolnym nasze działania „w drodze do certyfikatu” koncentrowały się głównie wokół tematów „Ograniczanie ilości odpadów” i „Zdrowa żywność w szkole”, ale nie były to jedyne działania, jakie podejmowaliśmy na rzecz środowiska przyrodniczego. Cieszymy się, że „Zielona flaga” w dalszym ciągu będzie wizytówką naszej szkoły. Dziękujemy wszystkim: Rodzicom, instytucjom lokalnym, placówkom edukacyjnym i naukowym, którzy od wielu lat wspierają nasze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Bożena Kwiatkowska-Butrym
Szkolny koordynator programu Szkoły dla Ekorozwoju


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

OWOCNY BIEG O PUCHAR NADLEŚNICZEGO - 6 PUCHARÓW INDYWIDUALNYCH I PUCHAR DLA SZKOŁY!!!
25 września 2015 r.

25 września uczniowie kl. III c i II b uczestniczyli w akcji ekologicznej pod hasłem „Bieg o puchar Nadleśniczego” organizowanej przez Nadleśnictwo Olsztyn. Jak co roku, miejscem spotkania z przyrodą oraz sportowej rywalizacji dla ok. 300 uczniów z Olsztyna i okolic była Polana Kielarska nad jeziorem Kielarskim. Głównym celem organizowanej imprezy jest wyłonienie zwycięzców w biegach przełajowych w poszczególnych kategoriach wiekowych ale również propagowanie aktywnego stylu życia oraz edukacja przyrodnicza w naturalnych warunkach. Spotkanie rozpoczęło się od wypuszczenia na wolność dwóch drapieżnych ptaków, które przebywały w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Później był czas na przyrodnicze zmagania. Leśnicy przygotowali ciekawe stanowiska edukacyjne, na których uczniowie rozwiązywali zagadki, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów na naturalnych okazach, a także odgłosy mieszkańców lasu, a nawet próbowali je naśladować. Dzieci odpowiadały na pytania przy leśnym kole fortuny, układały leśne puzzle, poznały tajniki gospodarki drewnem. Dużą atrakcją była obserwacja okolicy z wieży widokowej z użyciem profesjonalnych myśliwskich lornetek. Jak każdego roku na Polanę Kielarską przybyły służby ratownicze: Policja, Straż Pożarna i Służby Ratownictwa Medycznego. Była więc możliwość utrwalenia zasad właściwego i bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach oraz udzielania pierwszej pomocy. Jednak najbardziej wyczekiwanym momentem spotkania były biegi przełajowe, w których wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenie medalem „Przyjaciel Lasu”, a na zwycięzców czekały puchary w poszczególnych kategoriach wiekowych. W tym roku nasi uczniowie spisali się na medal, bo aż 6 zawodników stanęło na podium, a szkoła, dzięki nim, zdobyła siódmy- główny Puchar Nadleśniczego. Po zakończonej rywalizacji sportowej i wykonanych przez uczniów zadaniach odbyła się uczta przy grillu w promieniach jesiennego słońca. Był również czas na zabawę i wypoczynek na łonie natury oraz podziwianie leśnego, już jesiennego, krajobrazu. Zachęceni sukcesem wrócimy za rok na kolejną edycję biegów. A oto lista tegorocznych zwycięzców z naszej szkoły:

Bieg w kategorii kl. I-II:
DZIEWCZYNKI
Agata Zalech – kl. II b - I m.
Lena Szczepkowska– kl. II b - II m.
Alicja Polus– kl. II b - III m.
CHŁOPCY
Krzysztof Janus - I m.
Bartek Butkiewicz - III m.

Bieg w kategorii kl. III- IV:
DZIEWCZYNKI:
Pola Kacprzak - kl. III c – II m.Rajd profilaktyczny wokół jeziora Ukiel
16 maja 2015 r.

W sobotę 16 maja 2015r. miłośnicy wędrowania spotkali się na trasie wokół Jeziora Ukiel znanego również jako Jezioro Krzywe. Tym razem organizatorem była SP 30, która każdego roku o tej porze przygotowuje imprezę turystyczną z serii Rajd Profilaktyczny, promujący bezpieczeństwo i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Współorganizatorem rajdu był MZPTiU w Olsztynie. Rajd odbył się pod hasłem "W GRUPIE SIŁA.WSPÓŁPRACA SIĘ OPŁACA". Na trasie spotkało się ok. 150 uczestników w różnym wieku - od najmłodszych uczniów szkół podstawowych po gimnazjalistów. Pierwszym etapem była piesza wędrówka leśnymi ścieżkami, podczas której mieliśmy okazję poznać urocze zakątki tej części naszego miasta. Tereny wokół jeziora, po modernizacji Plaży Miejskiej, przybrały zupełnie nowe oblicze. Wspólne wędrowanie zakończyło się piknikiem na polanie w Zatoce Miłej, a po nim przyszedł czas na grę terenową pod hasłem „Z GRUPĄ SIĘ UDA". Wszystkie zespoły miały do wykonania 18 różnych zadań sprawnościowych, których sukces zależał od wykazania się umiejętnością współpracy. Na szczęście nie mieliśmy z tym żadnych kłopotów, wszystkie zadania wykonaliśmy koncertowo, a na zakończenie otrzymaliśmy dyplom i certyfikat i wyróżnienie dla najbardziej zgranego zespołu. Każdy uczestnik otrzymał również breloczek odblaskowy. Warto nosić go zawsze przy sobie, bo sprawia, że jesteśmy lepiej widoczni na drodze, a więc bardziej bezpieczni. Naszym dzieciom trudno było się rozstać z różnymi atrakcjami, które czekają na miłośników aktywności fizycznej wokół Jeziora Krzywego. Na pewno chętnie wrócą tam z rodzicami, do czego gorąco zachęcamy.

Bożena Kwiatkowska - Butrym
Bożena Kumiszczo

Dostęp do treści szczegółowej po kliknięciu na foto główne - należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Klasa II c na tropie regionalnych smaków
7 maja 2015 r.

W naszej klasie od pierwszego dnia nauki wspólnie z rodzicami dbamy o to, by dzieci jadły zdrowe drugie śniadanie z dużą ilością owoców i warzyw zamiast słonych i tłustych przekąsek oraz słodyczy, piły soki i wodę zamiast kolorowych, gazowanych napojów. Klasa uczestniczy we wszystkich akcjach szkolnych promujących zdrowe odżywianie. Dodatkowo realizowane są inne ciekawe pomysły na to, jak zachęcić dzieci do zdrowego stylu życia. Jednym z nich było samodzielne przygotowanie masła ze słodkiej śmietanki i to bez malaksera czy modnego w dzisiejszych czasach termomiksu. Wystarczył zwykły litrowy słoik i siła własnych rąk do ubicia masła. Pomogli trochę tatusiowie, którzy przyszli wesprzeć dzieci w tej ciężkiej, chociaż przyjemnej, z uwagi na efekty, pracy. Dzieci z niedowierzaniem patrzyły, jak w krótkim czasie biała, słodka śmietanka zamieniła się w bryłkę masła. Gdy to było gotowe wspólnie z rodzicami zasiedliśmy do stołów, by zjeść drugie śniadanie. Nasze klasowe mamy przygotowały do masełka własnoręcznie upieczony chlebek. Były też konfitury z naszych sadów, najczęściej przygotowane przez babcie oraz pyszny miodek z pasieki pod Olsztynem. Takie drugie śniadanie dzieci chciałyby jeść codziennie, a smakowało lepiej, bo uczniowie przygotowali je samodzielnie pod czujnym okiem rodziców.

Bożena Kwiatkowska - Butrym


Nie pal przy mnie, proszę
4 maja 2015 r.

Po raz kolejny w naszej szkole realizowany jest ogólnopolski program profilaktyki antynikotynowej „Nie pal przy mnie, proszę” koordynowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie. Jego głównym celem jest uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia oraz zachęcanie do abstynencji tytoniowej w dorosłym życiu. Program ma również na celu wyposażenie dzieci w szerszą wiedzę na temat zdrowia. Uczniowie klas trzecich podczas zajęć warsztatowych poznają czynniki, które wpływają na nasze zdrowie.

Ustalają, co i dlaczego szkodzi zdrowiu oraz co należy zrobić, gdy jest ono zagrożone. Bardzo ważnym elementem programu jest uświadomienie dzieciom szkodliwości biernego palenia oraz nauczenie radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Program ten jest elementem szerszej kampanii społecznej przeciw paleniu.

Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

DRUGIE ŻYCIE BATERII
kwiecień 2015 r.

Pod takim hasłem w kwietniu odbył się cykl zajęcia w klasie II c, które miały przybliżyć dzieciom problem zagrożeń, jakie stanowią dla środowiska zużyte baterie. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez baterii, bo każdy, kto posiada choćby telefon komórkowy, używa ich każdego dnia. Wprowadzeniem do zajęć był film edukacyjny dotyczący utylizacji baterii i zabawna „Bateriowa opowieść”, które uświadomiły dzieciom, jak bardzo baterie są rozpowszechnione w naszym codziennym życiu oraz jak duże zagrożenie mogą stanowić, jeśli postępuje się z nimi w niewłaściwy sposób. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak działają baterie, dlaczego są odpadem niebezpiecznym, poznali rodzaje baterii, których używa się do uruchomienia różnych urządzeń przenośnych. Dzieci próbowały także ustalić kilka praktycznych porad co należy zrobić, żeby baterie w smartfonie dłużej działały, szukały innych sposobów na ograniczenie ilości zużywanych baterii. Ustaliły, że najlepszym z nich jest kupowanie, zamiast zwykłych baterii jednorazowych, akumulatorków, które można wielokrotnie ładować. Te wiadomości zostały wykorzystane do opracowania kodeksu postępowania z bateriami, którego najważniejsze punkty zostaną włączone do Kodeksu Ekologicznego funkcjonującego w naszej szkole. Podsumowaniem projektu było przeprowadzenie ankiety wśród członków swoich rodzin dotyczącej znajomości zagadnień odpadów niebezpiecznych i sposobów postępowania z nimi. Uczniowie wykonali również plakaty przedstawiające obieg zużytych baterii oraz przygotowali ulotki, informacyjne dla dorosłych i dzieci o sposobach postępowania ze zużytymi bateriami. W każdej Sali lekcyjnej oraz we wszystkich gabinetach szkolnych pojawiły się małe pojemniki na baterie, które mają również za zadanie przypominać wszystkim, o obowiązku wrzucania baterii do wyznaczonych pojemników. Na szczęście nie brakuje ich nigdzie, dzieci zauważyły, że w każdym osiedlowym sklepie znajdują się podobne pojemniki. W naszej szkole od wielu lat prowadzimy zbiórkę baterii, są ona wrzucane do oznaczonego- czerwonego pojemnika, który jest systematycznie opróżniany przez firmę REBA. Uczestniczymy w różnych akcjach i kampaniach edukacyjnych związanych z bateriami, m.in. wojewódzkim konkursie organizowanym przez Marszałka województwa.


Bożena Kwiatkowska - Butrym


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

II b i II c na święcie sadzenia lasu
28 kwietnia 2015 r.

28 kwietnia 2015r. uczniowie klasy II B i II C uczestniczyli kolejnej w edycji sadzenia lasu organizowanego przez Nadleśnictwo Olsztyn w ramach wiosennych działań na Warmii i Mazurach. Tegoroczna akcja, oprócz dużej liczby dzieci ze szkół i przedszkoli, zgromadziła samorządowców, posłów, przedstawicieli przemysłu drzewnego, Zakładów Usług Leśnych, reprezentantów służb mundurowych, gdyż towarzyszyły jej uroczyste obchody 70-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Na tę okoliczność leśnicy zorganizowali dla uczestników prawdziwą ucztę na leśnej polanie. Jak zawsze, po zakończonej pracy był czas na poczęstunek i zasłużony odpoczynek, a potem na zabawę połączoną z nauką. Różne nadleśnictwa wystawiały swoje namioty edukacyjne, przy których dzieci mogły rozwiązywać zagadki przyrodnicze, quizy, rozpoznawać gatunki leśnych roślin i zwierząt, rozmawiać z leśnikami. Ważnym wydarzeniem podczas akcji sadzenia lasu było odsłonięcie obelisku upamiętniającego 70. rocznicę powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych był występ kapeli ludowej, która zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Gratką dla naszych uczniów było też wspólne zdjęcie z Prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem, który aktywnie uczestniczył w sadzeniu młodego lasu, a także spotkanie z liderem zespołu Enej, który chętnie rozdawał autografy i robił z dziećmi pamiątkowe zdjęcia.

Bożena Kwiatkowska - Butrym, Jolanta Szwedyk

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

KONKURS PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY w SP 7 "PRZYJACIELE ZIEMI"
21 kwietnia 2015 r.

21 kwietnia 2015 r dwie uczennice : Zuzanna Wilma z kl. 3 a i Julia Wieczorek z kl. 3 c reprezentowały naszą szkołę na IX Powiatowym Turnieju Wiedzy -”Przyjaciele Ziemi”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7. Celem konkursu było kształtowanie postawy szacunku do przyrody, odpowiedzialności za jej stan, rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych i ekologicznych uczniów.

Postek Agnieszka, Ursel Beata


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Bieg (nie tylko) dla Ziemi
24 kwietnia 2015 r.

Wraz z nadejściem wiosny na placach zabaw, boiskach i osiedlowych podwórkach robi się gwarno i tłoczno. W naszej szkole uczniowie solidnie zaczęli pracować nad formą już od połowy kwietnia. W ramach obchodów Dnia Ziemi oraz Dni Przyjaciół Lasu zachęcamy uczniów do aktywności ruchowej, innej niż na lekcjach wychowania fizycznego. Pierwszą próbą generalną były zawody sportowe zorganizowane podczas rajdu, który odbył się na terenie Puszczy Rominckiej. W biegach na różnych dystansach wystartowali uczniowie i rodzice. Kwietniowa pogoda spłatała figla i zaplanowana na 30 kwietnia główna impreza sportowa „Bieg dla Ziemi”, którego współorganizatorem była Rada Osiedla Jaroty oraz SP 34 w Olsztynie, musiała odbyć się w sali gimnastycznej, a nie jak pierwotnie planowano na Orliku. Mimo że na zewnątrz dotkliwy chłód to w sali gimnastycznej atmosfera była niezwykle gorąca, a kibice dopingowali swoich zawodników. Rywalizację między szkołami rozpoczął bieg sztafetowy z hasłem przewodnim imprezy.

Czytaj więcej...


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Tydzień dla Ziemi - podróż do Krainy Trzech Energii
20 - 24 kwietnia 2015 r.

„Bardzo ważny w ekologii taki oto wymóg,
By powietrze było czyste – bez smogu i dymu.
I to właśnie najważniejsze są tego powody,
by energię czerpać z wiatru, słońca oraz wody”.

Uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w nietypowej lekcji - zajęciach warsztatowych poświęconych odnawialnym źródłom energii. Zajęcia rozpoczęły się od próby wyjaśnienia, czym jest energia, komu i do czego jest potrzebna, co dostarcza energii ludziom i zwierzętom, ale również maszynom i urządzeniom, które na przestrzeni dziejów człowiek skonstruował i które są siłą napędową rozwoju cywilizacji. Uczniowie dowiedzieli się, jakie paliwa kopalne kryją się w głębi skorupy ziemskiej, ale również uświadomili sobie, że ich zasoby ulegają wyczerpaniu, a ich nadmierna eksploatacja powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Najmłodsze pokolenie żyje już w świadomości, że energia przyszłości to energia czerpana ze źródeł odnawialnych. Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpane i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku. Podczas zajęć dzieci poznały rodzaje energii odnawialnej i sposoby jej pozyskiwania, próbowały ustalić, jakie są zalety, ale również wady tych źródeł energii. Tematyka energii odnawialnej była kontynuowana na zajęciach lekcyjnych w klasach. Uczniowie obejrzeli również prezentację opracowaną przez Eko-zespół naszej szkoły.
Bożena Kwiatkowska-Butrym


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Bezpiecznie i Zdrowo: Pokaz Mody Sportowej
24 kwietnia 2015 r.

Podsumowanie szkolnej akcji „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz”

W tym dniu wszystkie klasy, zostały zaproszone do sali gimnastycznej na „Pokaz mody sportowej”, przygotowany przez uczniów kl. I b. Głównym celem pokazu było, zwrócenie uwagi na odpowiedni dobór ubrania i obuwia, zależnie od tego czy wybieramy się na rower lub hulajnogę, czy też rolki lub deskorolkę, a może na boisko, by pograć w piłkę nożną. Podczas prezentacji szczególnie zostało podkreślone znaczenie dodatkowych elementów stroju, takich jak kask, ochraniacze i rękawiczki, dla naszego bezpieczeństwa, podczas uprawiania tych sportów. Na pokazie, prezentowany był również, szkolny stój galowy i codzienny strój uczniowski. Oczywiście nie zapomniano też o szkolnym stroju gimnastycznym. Po części artystycznej, koordynatorka akcji „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz” dokonała podsumowania udziału w niej uczniów naszej szkoły. Uczniowie, którzy brali udział w konkursach towarzyszących akcji, otrzymali dyplomy i drobne upominki. Wszystkie klasy zostały nagrodzone, w formie dyplomu, orderem „ZDROWEGO JABŁKA” oraz dodatkowo otrzymały, jako nagrodę rzeczową, piłkę do gry podczas przerw na świeżym powietrzu. Pamiętajcie – „W zdrowym ciele, zdrowy duch!” Jeszcze raz wszystkim serdecznie gratulujemy I dziękujemy za Wasze zaangażowanie.

Organizatorki: Marta Łukomska, Agnieszka Postek, Urszula Wojtukiewicz

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Wędrówka, przygoda i kolejny sukces….
18 kwietnia 2015 r.

Wędruj z nami, kochaj życie z przygodami” – kolejna edycja i niemałe emocje towarzyszyły naszym turystom, którzy w sobotę 18 kwietnia, wyruszyli na trasę rajdu, tym bardziej ważnego, bo pucharowego. Naszą szkołę w turystycznej przygodzie wspiera MZPiTU w Olsztynie. Droga daleka, bo aż pod rosyjską granicę wiodła trasa, zmusiła uczestników do wczesnej pobudki w sobotni poranek. Niejednego ogarnęłoby przerażenie patrząc na to co za oknem. Ale prawdziwy turysta przygód i pogody się nie lęka, czego dowodem była frekwencja na miejscu zbiórki. Długą drogę autokarem umilał nam pan Andrzej- przewodnik, który robił wszystko, żeby przygotować nas jak najlepiej do konkursowych zmagań. Na tę okoliczność zabrał ze sobą Kłobuczka, który tak samo jak my ciekaw był przygód i wrażeń. A ponieważ Kłobuczek - chochlik, tyleż samo dobry co i złośliwy być potrafi, gdy się o nim nie pamięta, to wszyscy troszczyli się o niego, żeby tylko przyniósł nam szczęście. Najbardziej magicznym miejscem na trasie rajdu była miejscowość Rapa, w której znajduje się piramida pruskiego rodu (wzorowana na piramidach egipskich) sprzed ponad stu lat. Byliśmy również w Gołdapi-tu znajduje się jedyne uzdrowisko na Warmii i Mazurach, a na jego terenie tężnie solankowe. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Stańczyki na terenie Puszczy Rominckiej , gdzie znajduje się potężny wiadukt nieczynnej już linii kolejowej. Zabytkowe mosty w Stańczykach, o długości ponad 200 m i wysokości 36 m, są jednymi z najwyższych w Polsce. Po zwiedzaniu nadszedł czas na wędrówkę oraz grę terenową na 4 punktach kontrolnych. Tym razem gra terenowa przygotowana była również dla dorosłych – rodziców i nauczycieli, a zdobyte punkty przez całą drużynę były sumowane. Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania, mobilizacja w zespole była ogromna, trzeba było odpowiadać na pytania, wykazać się sprawnością fizyczną, umiejętnością współpracy w zespole i dyscypliną na trasie rajdu. Ostatnim akordem przed rozdaniem dyplomów i pucharów było ognisko z kiełbaskami, a potem już tylko chwila oczekiwania….i upragniony puchar znalazł się w rękach naszych turystów. Radości nie było końca i wśród najmłodszych, i najstarszych uczestników z naszej grupy.

Bożena Kwiatkowska - Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Dzień kolorowy i pomysłowy
17 kwietnia 2015 r.

Czwarty dzień akcji przebiegał według pomysłu każdej klasy. Zadaniem wszystkich zespołów, było ułożenie własnego hasła dnia i wybór odpowiednich produktów do drugiego śniadania. Stwierdzamy, iż pomysłów nie brakowało. Było zdrowo i kolorowo, co widać na załączonych zdjęciach. A tak wygląda zbiorcza lista haseł we wszystkich klasach:
O a - Jedz jabłuszka będziesz miał zdrowe uszka
O b - Jedz owoce i jarzyny, bo w nich zdrowe witaminy.

I a - Bakalie często jemy, więc się dobrze czujemy!
I b - Pierwsza „b” dziś ma z jajek łódeczki i serowe koreczki. A do tego owocowe danie, by energii nam dodało i na lekcjach lepiej się myślało!
I c - W kolorach tęczy jedzenie nie męczy. Kto je warzywa jest zdrowy jak ryba!
I d - Zdrowo żyjemy, więc owoce i warzywa jemy.
II a - Pięć porcji owoców i warzyw zjadamy i moc witamin w sobie mamy.
II b - Koktajle są dobre i zdrowe, bo wpływają na wygląd i urodę.
II c - Bystry umysł, ciało zdrowe, gdy produkty jesz zbożowe.
III a - Zdrowe jabłka w misce leżą, dzieci chętnie wszystkie zjedzą.
III b - Wiosenne kanapki jemy, zdrowo żyjemy!
III c - Zdrowe śniadanka jemy, fajnie się czujemy!

Czytaj więcej...

Dziękujemy za Waszą aktywność i pomysłowość! Organizatorki


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie

Ekolekcja w klasie II c - Zajęcia Otwarte
16 kwietnia 2015 r.

Wizyta klasy II c w MPEC była pierwszym etapem realizacji projektu edukacyjnego „Dzień czystego powietrza” organizowanego przez Fundację Ekologiczną „Arka”, która zachęca ludzi do podejmowania działań zmierzających do ochrony powietrza a zwłaszcza do ograniczenia niskiej emisji. Ta lekcja przyrody trochę różniła się od innych, ponieważ zaproszeni zostali na nią rodzice. Na początek, na podstawie krótkiego quizu, uczniowie ocenili stan swojej wiedzy na temat zanieczyszczeń powietrza. Potem przyszła pora na poszerzenie wiadomości i praktyczne działania. Dzieci, pracując w grupach, ustalały, jakie są przyczyny, a następnie skutki zanieczyszczenia powietrza zarówno dla człowieka jak i środowiska naturalnego. Bardzo ważnym zagadnieniem, z jakim zetknęli się uczniowie było zjawisko niskiej emisji- zdefiniowali problem, a następnie w działaniu praktycznym ustalili co wolno a czego nie wolno palić w paleniskach domowych, żeby ograniczyć niską emisję. Był również czas na utrwalenie zasad selektywnej zbiórki odpadów. Najważniejszą częścią lekcji, było poszukiwanie działań, które wszyscy ludzie mogą i powinni podejmować, aby systematycznie wpływać na zmniejszanie zanieczyszczeń. Pomysłów było wiele, wśród nich znalazły się m.in. takie, jak ograniczanie zużycia energii, segregacja odpadów, podróż środkami komunikacji miejskiej, czy rowerem zamiast samochodem. Kolejnym zadaniem dla uczniów jest, wspólne z rodzicami, poszukiwanie solarów, na budynkach w naszym mieście. Uczniowie z II c wiedzą, że energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych jest najbardziej ekologiczna, a więc przyjazna człowiekowi i środowisku.

Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna Akcja Zdrowo Jesz - Zdrowo Żyjesz
Dzień Biało - Niebieski
16 kwietnia 2015 r.

Trzeci dzień akcji ,,ZDROWO JESZ-ZDROWO ŻYJESZ”, tj. 16 kwietnia 2015r. przebiegał w naszej szkole pod hasłem: ,,MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ I MLEKO”. W tym dniu wszyscy uczniowie ubierali się na niebiesko lub biało. Do drugiego śniadania przynosili wodę oraz produkty mleczne, by wzmocnić swoje kości. Zwracaliśmy uwagę dzieciom na to, jak ważne jest picie wody i mleka oraz spożywanie produktów mlecznych w wieku szkolnym. Wszystkie klasy wykazały się dużym zaangażowaniem i zgraniem. Był to dzień ,,ZDROWY I NAUKOWY”. Uczniowie klas trzecich przystąpili bowiem do testu trzecioklasisty OPERON. W skupieniu pisali test z języka polskiego oraz matematyki. Trzymamy za nich kciuki!

Agnieszka Postek

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna Akcja Zdrowo Jesz - Zdrowo Żyjesz
Dzień Czerwono - Pomarańczowy
15 kwietnia 2015 r.

Dzień 15 kwiecień 2015r. przebiegał w naszej szkole pod hasłem: ,, Jem owoce i warzywa i zdrów jestem jak ryba’’. W tym dniu wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dużą aktywnością i ubrali się na czerwono oraz pomarańczowo. Do drugiego śniadania przynieśli czerwone jabłuszka, paprykę, pomidory, owoce granatu, pomarańcze, mandarynki, marchewki a także do picia soki owocowe i warzywne. Dodatkową atrakcją w tym dniu były zabawy sportowe na korytarzu szkolnym w czasie przerw śródlekcyjnych. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoją zwinność, skoczność, sprawność fizyczną oraz wiedzę o zdrowym stylu życia układając puzzle z piramidą zdrowia, a także rozwiązując krzyżówki, rebusy i łamigłówki. Dzieci mogły również obejrzeć przedstawienie teatralne pt,, Ogród tysiąca piwonii”, którego przesłaniem był szacunek do drugiego człowieka.

Marta Łukomska

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna Akcja Zdrowo Jesz - Zdrowo Żyjesz
Dzień Zielono - Żółty
14 kwietnia 2015 r.

Rozpoczęcie szkolnej akcji „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz”!
Pierwszy dzień akcji przebiegał pod hasłem: „O SWÓJ WYGLĄD DBAM, WIĘC OWOCE I WARZYWA, JEM KAŻDEGO DNIA” W tym dniu wszystkie klasy ubrały się na żółto lub zielono. Uczniowie do drugiego śniadania przynieśli dodatkowo jeden owoc i warzywo w kolorach dnia np. zielone lub żółte jabłka, winogrona, gruszki, kiwi, ogórki, sałatę itp. lub soki z ich dodatkiem. W tym dniu zwracaliśmy uwagę na czyste paznokcie i pięknie uczesane włosy! Prowadzące akcję odwiedzały kolejno klasy, rozmawiały z dziećmi o wpływie owoców i warzyw na wygląd naszych włosów, paznokci i cery. Jednocześnie przypomniały też, o spożywaniu „5- porcji warzyw, owoców lub soków” w ciągu dnia. Dzieci poinformowane zostały też, o możliwości wzięcia udziału konkursie na rymowankę lub wiersz, których bohaterem będzie woda lub mleko. Praca powinna być wykonana na kartce formatu A-4 odręcznie lub na komputerze, czytelna i estetycznie wykonana. Prace będą zbierane do 20.04.2015r., a wyniki konkursu ogłoszone 27.04.2015r. Dodatkowo w tym dniu, każda klasa otrzymała pod swoją opiekę „Mały zielony ogródek”. Prowadzące sprawdzą wywiązanie się z tego zadania 27 kwietnia i dokonają podsumowania. POWODZENIA! Urszula WojtukiewiczGalerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Skąd mamy ciepło w domach?
9 kwietnia 2015 r.

W miniony czwartek, 9 kwietnia, II c wybrała się na wycieczkę, aby poznać skąd ciepło bierze się w naszych domach. A gdzie to sprawdzić? Najlepiej u źródła – w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Kortowie. Już sam wstęp na teren zakładu był atrakcją. Wszyscy założyliśmy obowiązkowe na terenie przedsiębiorstwa kaski ochronne. Uczniom bardzo się to spodobało. Tak przygotowani zaczęliśmy poznawać cały proces wytwarzania energii. Początek to ogromne hałdy węgla, skąd za pośrednictwem specjalnych taśmociągów jest on dostarczany do kotłów w ciepłowni. W tej części zakładu następuje też przygotowanie groszku opałowego dla indywidualnych klientów. Dowiedzieliśmy się też, że właśnie stąd pochodzi ciepło dla 60% odbiorców, w tym też dla Jarot, na których znajduje się nasza szkoła, a długość linii ciepłowniczej w mieście wynosi ponad 150 km. MPEC to bardzo nowoczesne przedsiębiorstwo, emituje ono 4 –krotnie mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż przewidują to normy, a do ogrzewania wody w kotłach wykorzystuje również biomasę i energię słoneczną. Nic dziwnego, że uczniowie uzbrojeni w taką wiedzę, bez trudu dostrzegli instalacje solarne zamontowane na budynkach UW-M. Byliśmy także w centrum zarządzania – w dyspozytorni – przy komputerach. Przewodnik opowiedział nam jak działa cały ten skomputeryzowany system. Nawet hala z ogromnymi kotłami to miejsce czyste, w pełni zautomatyzowane - same guziczki trzeba wciskać, czysta i przyjemna praca. Nawet do pieców zaglądaliśmy, uf, było gorąco!!! Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni do sali konferencyjnej na podsumowanie wycieczki i na konkurs wiedzy. Najlepsi okazali się Oskar, Igor i Błażej. Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym - wrażenia po wycieczce, ale w tym uczestniczyły także dzieci z innych szkół, które tak jak i my przyszły dowiedzieć się skąd mamy ciepło w naszych domach i szkołach.

Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
II Powiatowy Konkurs Przyrodniczo - Ekologiczny
14 marca 2015 r.

W minioną sobotę (14.03) ekologia zagościła w Szkole Podstawowej nr 32 w Olsztynie. Wydarzeniem był drugi finał Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego pod hasłem „Czyste środowisko-zdrowy człowiek”. Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk oraz Starostwa Powiatowego, które również ufundowało nagrody dla laureatów. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 36. uczniów klas drugich i trzecich ze szkół podstawowych Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego. Dzieci miały do rozwiązania testy przygotowane przez pracownię Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Jak co roku, nad przebiegiem współzawodnictwa uczniów czuwała metodyk z ODN – Alicja Ostrowska. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi, mimo że łatwe nie były. Cieszy to tym bardziej, że ani się obejrzymy, a to oni będą decydować o dalszym rozwoju naszego regionu i zachowaniu jego najcenniejszych walorów przyrodniczych, o ekologicznym standardzie Warmii i Mazur.

Czytaj więcej...Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
TURYSTYCZNO- BAJKOWE MIKOŁAJKI
6 grudnia 2014

Zbieżność dat bywa czasami zbawienna. W tym roku właśnie tak się stało. Nasz tradycyjny rajd grudniowy wypadł w czas Mikołajek. Na dzień 6 grudnia czekają wszystkie dzieci. Im młodsze, tym bardziej przeżywają spotkanie z Mikołajem. Tym razem, blisko 40 osobowa grupa turystów z SP 32, tych małych i tych dużych, wyruszyła na nietypową trasę rajdu. Tego dnia ścieżka wiodła do Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, który był organizatorem Bajkowych Mikołajek. Na dzieci czekała moc atrakcji i naukowej zabawy. Już na wstępie przywitała je Śnieżynka z krainy Mikołaja, która zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy tanecznej. Razem z Elfem - „Bibendum” – dla wtajemniczonych nie jest to sekretem, że to logo Michelin Polska SA, dzieci ubierały choinkę. Niektóre z nich samodzielnie zrobiły ozdoby na tę okoliczność. W samo południe aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek zaprezentowali przedstawienie „Krawiec Niteczka”. Następnie odbyły się warsztaty teatralne, prowadzone przez aktorów. Nasi uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli.

Przybył też, długo wyczekiwany, bohater dzisiejszego dnia – Mikołaj. Spisał się na medal - prezenty rozdawał wszystkim - dużym i małym. Organizator – Olsztyński Park Naukowo-Techniczny przygotował mnóstwo atrakcji. Dzieci uczestniczyły w świątecznych warsztatach artystycznych i naukowych. Największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyła się strefa warsztatów naukowych i spotkania z robotami. I nic dziwnego bowiem dzieci samodzielnie je konstruowały, a następnie sterowały nimi. Wszystko to dzięki Akademii Młodych Odkrywców. Niezmiennie duże zainteresowanie dzieci wzbudziły pokazy ratownictwa medycznego. Natomiast zachwyt chłopców wzbudziła obecność piłkarzy Stomilu Olsztyn, którzy wtajemniczali młodych adeptów w tajniki strzelania bramek i skutecznej obrony. To była kolejna z atrakcji Bajkowych Mikołajek - zajęcia Szkółki Piłkarskiej prowadzone przez zawodników naszej olsztyńskiej drużyny. Dzieci bawiły się też chętnie w strefie symulatorów, gdzie miały okazje sprawdzić się i „Zostań mistrzem kierownicy”. Była też w strefa - Autochodzik - z grami i zabawami edukacyjnymi uczącymi zasad ruchu drogowego. Jak na jeden dzień atrakcji było mnóstwo, a dzieci, z wypiekami na twarzy, przechodziły od jednych zajęć do drugich. Po raz kolejny okazało się, że można bardzo ciekawie spędzić dzień bez komputera, telewizji lub pobytu w galerii handlowej. Wystarczy kilku entuzjastów, a pomysły same pchają się do głowy.

Bożena Kwiatkowska-Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Gala twórczosci plastycznej "Nasz Las"
28 listopada 2014

W piątek 28 listopada w Pałacu Młodzieży w Olsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie IV Powiatowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży pt. „NASZ LAS”, którego organizatorem było Nadleśnictwo Olsztyn, Pałac Młodzieży w Olsztynie oraz WFOŚiGW w Olsztynie. Spotkanie rozpoczęło się występem dwóch solistek z grupy wokalnej działającej w Pałacu. Następnie Nadleśniczy -Pan Wojciech Abramczyk zapoznał licznie przybyłych gości – dorosłych i dzieci z wynikami konkursu. Na konkurs wpłynęło ponad 800 prac plastycznych wykonanych przez przedszkolaków oraz uczniów ze szkół różnych szczebli z całego powiatu olsztyńskiego. Jury oceniało prace w kilku kategoriach wiekowych. Oprócz walorów artystycznych jury brało również pod uwagę bogactwo treści przyrodniczych, jakie młodzi artyści zawarli w swoich pracach, gdyż naczelną ideą konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży na temat dobrego stanu lasów poprzez spontaniczną ekspresję plastyczną.

Jury wyróżniło i nagrodziło dyplomami i upominkami 110 prac. Wśród nagrodzonych laureatów znalazło się aż 14 uczniów z naszej szkoły. Oto oni: Gabrysia Wojda – kl. I c Mateusz Kozłowski – kl. I d Wiktoria Sadzewicz – kl. II a Ania Żelazek – kl. II a Eryk Lipiński – kl. II a Weronika Rutkowska – kl. II c Kinga Janiszewska – kl. II c Karolina Wasiukiewicz – kl. II c Oskar Tyrka – kl. II c Krzyś Wiosna – kl. III b Ola Maluchnik – kl. III b Milena Połucha – kl. III c Kinga Saganowska – kl. III c Igor Tyrka – kl. III c Wyróżnionym dzieciom serdecznie gratulujemy sukcesu i zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich talentów.

Bożena Kwiatkowska-Butrym
Danuta Machińska


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Teatrzyk dla dzieci "Pimpuś Sadełko"
26 listopada 2014

Dnia 26 listopada 2014 roku odwiedzili naszą szkołę aktorzy, którzy zaprezentowali naszym dzieciom teatrzyk pt.: „Pimpuś Sadełko w Krainie Witaminek”. Głównym bohaterem przedstawienia był Pimpuś Sadełko – wielki obżartuch, uwielbiający eklerki, batony, chipsy, hamburgery, pizzę i coca colę. Trafił on do Krainy Witaminek, gdzie pod okiem miłej i uśmiechniętej Witaminki C uczył się, jak zdrowo należy się odżywiać. Nie było to wcale proste! Chłopiec musiał przezwyciężyć swoje słabości – mycie się, zdrowe odżywianie, sport... Po wielu perypetiach Pimpusiowi udało się jednak zmienić swoje „żywieniowe” przyzwyczajenia. Zaczął o siebie dbać: myć się codziennie, rozpoczął spożywanie warzyw i owoców, obiecał ograniczyć batony, pizzę, jak również przy pomocy naszych przedszkolaków zaczął uprawiać sport. Dzieciom teatrzyk bardzo się podobał, dzielnie pomagały Pimpusiowi w walce z niezdrowym trybem życia.

Róża Wiśniewska

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
RAJD NIEPODLEGŁOŚCIOWY
15 listopada 2014

Jak co roku, w listopadzie, nasi piechurzy uczestniczyli w Rajdzie Niepodległościowym. Tym razem trasa wiodła Szlakiem Niebieskim, który rozpoczyna się w Lesie Miejskim w Olsztynie i biegnie wzdłuż Jeziora Długiego. Patronem tego szlaku od niedawna jest Mieczysław Orłowicz- autor pierwszego polskiego przewodnika po Warmii i Mazurach wydanego w 1923r, a więc w czasie, kiedy nasz region nadal pozostawał pod niemieckim zaborem. Dodatkową atrakcją rajdu było zwiedzanie Muzeum Nowoczesności, otwartego niespełna miesiąc wcześniej przy Parku Centralnym. I choć nazwa może być trochę przekorna, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia, któremu nowoczesność kojarzy się z komputerem, czy smartfonem, muzeum pokazuje zdobycze cywilizacji, które pojawiały się w naszym mieście na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci i wpływały na jego rozwój. Wędrówka i poznawanie historii naszego miasta i regionu połączone zostały z prezentacją pieśni patriotycznych w wykonaniu uczestników rajdu. W ten sposób młodzi turyści uczcili Dzień Niepodległości. Rajd był piękną lekcją historii i patriotyzmu

Bozenia Kwiatkowska - Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Dzień zdrowego śniadania
7 listopada 2014

7 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień Zdrowego Śniadania”. Powstały „Klasowe Kluby Śniadaniowe”. Pomysłów było wiele. Niektóre klasy przygotowały wspólnie owocowe szaszłyki, inne koreczki lub surówki owocowo-warzywne. Były one smakowitym i zdrowym deserem - dodatkiem do przyniesionych z domu kanapek. W innych klasach uczniowie wspólnie przygotowywali apetyczne i zdrowe kanapeczki, bo nie zabrakło na nich sezonowych warzyw. A że jesień w pełni to i kanapki wyróżniały się bogactwem smaków i kolorów. Młodzi adepci sztuki kulinarnej pamiętali o przestrzeganiu zasad higieny przygotowywania i spożywania posiłków. Na stolikach nie brakowało pięknie poukładanych, czyściutkich serwetek, talerzyków, czy kubeczków, z których dzieci piły świeżo wyciśnięte soki.

Dodatkową atrakcją była degustacja zdrowych przekąsek zastępujących słodycze. Na ten czas szkolny korytarz zapełniły eleganckie bufety wcale nie gorsze od znanych z dobrych restauracji, szwedzkich stołów. Na jednych stolikach królowały owocowe przysmaki - wspaniałe jabłka, gruszki i pomidorki - wszystko z rodzimych sadów i ogrodów. Na innych nie brakowało świeżutkich sałatek i surówek, o które zadbały mamusie naszych uczniów. Każda klasa je przygotowywała. Przy kolejnym stole dzieci delektowały się przekąskami tzw. suszem i bakaliami. Były tu orzeszki, ziarna słonecznika, dyni, żurawina, rodzynki i różne smakowite zbożowe przekąski. Kolejne stanowisko - to degustacja pieczywa z piekarni Cymes, ze świeżutkim masełkiem z mleka od polskich krówek. Smakowało, że palce lizać. Niektóre dzieci po kilka razy ustawiały się do kolejek po dokładkę. Na ostatnim stole zagościły zdrowe napoje - najsmakowitsza woda z cytryną i miętą – ta pochodziła z naszego szkolnego ogródka. Po tak doskonałej uczcie, w sali gimnastycznej, na dzieci czekały, tym razem, naukowe atrakcje. To pracownicy Instytutu PAN przygotowali prelekcję dotyczącą zasad zdrowego odżywiania i przeprowadzili wspólnie z uczniami proste eksperymenty związane z badaniem właściwości wybranych produktów spożywczych. Dzień Zdrowego Śniadania w naszej szkole poprzedzony był całotygodniową akcją „Zdrowo jesz - zdrowo żyjesz”, która od wielu lat jest już na stałe w kalendarzu szkolnych inicjatyw. Zapraszamy do przeczytania relacji na naszej stronie internetowej również z tej akcji.

Urszula Wojtukiewicz
Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Tydzień Zdrowia - Szkolna Akcja "Zdrowo jesz, zdrowo żyjesz 2014"
4 - 6 listopada 2014

,,OWOCE JEMY, ZDROWO ŻYJEMY". W pierwszym dniu naszej akcji, 4 listopada, w naszej szkole dominowały barwy: żółta i pomarańczowa. Uczniowie wszystkich klas wykazali duże zaangażowanie i zgranie. Do drugiego śniadania przynieśli owoce lub soki owocowe z grupy żółto-pomarańczowej. Wszyscy pamiętali, że ich spożywanie zapewnia dobry wzrok, ładną skórę, włosy, paznokcie i pomaga prawidłowo rosnąć.

Wyróżnienia i nagrody w konkursieGalerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Barwy Jesieni
27 października 2014

W tym roku na konkurs wpłynęło wyjątkowo dużo prac. Ukazały one piękno i zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, a uczniowie wykazali się umiejętnością stosowania różnorodnych technik plastycznych. Były więc: wydzieranki, wycinanki, malowanie farbami, wyklejanie bibułą, frottage i inne. Wykorzystano też naturalne materiały przyrodnicze. Myślimy, że wykonanie tych uroczych dzieł było miłą zabawą. Komisja konkursowa miała dużo pracy. W wyniku eliminacji szkolnych przyznano nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0 - I oraz II - III. Prace zostały przekazane na Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Barwy Jesieni” w SP nr 30, gdzie podsumowanie nastąpi 12 XI 2014 r. o godz. 17.00, a nagrodzone prace będą prezentowane na wystawie pokonkursowej. Trzymamy kciuki i zapraszamy autorów prac, nauczycieli i rodziców!

SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "BARWY JESIENI"

Danuta Machińska
Jolanta Szwedyk

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
II c na tropach murów miejskich
27 października 2014

Zwiedzanie nie musi być nudne. Przekonali się o tym uczniowie kl. II c, którzy uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. „Moje miasto jest ciekawe” przygotowanym przez PTTK w Olsztynie. Dzieci wzięły udział w grze terenowej pt. „Potęga murów”. Okazało się, że zarówno same mury naszego miasta, jak i to co było w ich obrębie, kryją wiele tajemnic, które do dziś są nieznane nawet najstarszym mieszkańcom naszego grodu. Dzieci przekonywały się o tym wykonując kolejne zadania. Wyznaczeni przez pana Andrzeja- przewodnika PTTK, Strażnicy: Mapy, Sakiewki i Pudełeczka, prowadzili grupę według wskazówek znanych z nowej formy turystyki –questów, gromadzili cegiełki zdobywane za poprawnie wykonane zadanie. W ich rozwiązywaniu uczestniczyła cała grupa. Zakończenie wędrówki nastąpiło przy makiecie olsztyńskiej Starówki, która od ubiegłego roku jest nową atrakcją dla mieszkańców i turystów. Tu dzieci próbowały, ze zgromadzonych podczas gry cegiełek, dobudować nieistniejącą już dzisiaj Bramę Dolną, która uległa spaleniu i na stałe zniknęła z ulic naszego miasta w XVIII wieku. Nikt nie wie, jak ta brama wyglądała w przeszłości, ponieważ nie zachowała się niestety żadna dokumentacja z tamtych lat, choćby rysunkowa.

Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Rajd do Ostródy
16 października 2014

„WĘDRUJ Z NAMI, KOCHAJ ŻYCIE Z PRZYGODAMI” to hasło już od kilku lat jest „przewodnikiem” dla naszych turystów, których nie odstrasza ani brzydka pogoda, ani wczesna pobudka w sobotni poranek. Nie inaczej było i 19 października. Już o 8 rano przed szkołą zameldowali się wytrwali piechurzy – mali i dorośli. Cieszy fakt, że na wędrówkę wraz z dziećmi wyrusza spora grupa rodziców. Tym razem trasa rajdu wiodła do Ostródy, do której dotarliśmy pociągiem PKP. Dla niektórych dzieci była to pierwsza w życiu wyprawa pociągiem, a więc dodatkowa atrakcja. Na miejscu przywitała nas pani Ala Opalińska, która reprezentuje Pałac Młodzieży- organizatora cyklu rajdów o Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży. Na trasie spotkało się aż 180 młodych i dorosłych miłośników przygody, zwiedzania i wędrowania. Chyba wszyscy mieli jedno ciche marzenie – wywieźć z Ostródy pierwszy w tym roku szkolnym tzw. „Mały Puchar”. Atrakcji turystycznych w Ostródzie co nie miara, ale i pani Ala zadbała o to, żeby ten rajd na długo pozostał w naszej pamięci. Liczba zadań, jakie mieliśmy do wykonania przerosła wyobrażenia większości obecnych na rajdzie turystów. Oczywiście zwiedzaliśmy miasto i jego najważniejszy zabytek – zamek krzyżacki, a w nim Muzeum, które ma bardzo bogate zbiory związane z historią miasta i regionu. Mimo chłodu ogromną frajdą było przejście piesze Szlakiem Niebieskim, bo jesień odkryła przed nami najbardziej malownicze oblicze- dywan różnokolorowych liści, snującą się nad brzegiem Jeziora Drwęckiego mgłę, stada dzikich kaczek na jego brzegu i wspomnienie niedawno przeżytych wakacyjnych przygód. A w głowach wciąż pragnienie – PUCHAR. Niby on nie najważniejszy, ale z takim pragnieniem przyjechało do Ostródy wielu, również nasze dzieciaki. Udało się na chwilę zapomnieć o zadaniach podczas rejsu statkiem po Jeziorze Drwęckim, bo i późną jesienią taki rejs to doskonała przygoda. Nawet chłód niestraszny, gdy wiatr włosy rozwiewa, a brzeg jeziora pozostaje w oddali. Jednak już po zejściu na ląd rozpoczęła się walka o ostatnie punktu na karcie zadań. Wszyscy szukali, liczyli, rozpytywali mieszkańców. Trzeba było np. sprawdzić, którą łapę na przywitanie podaje drewniany piesek w parku, czy policzyć ilość kamieni ułożonych wzdłuż promenady. Niby to nietrudne zadania, ale bardzo czasochłonne. Dzieci uwijały się jak w ukropie, nikt do końca nie rezygnował, bo nasi turyści nie poddają się bez walki. Jeszcze tylko ciekawe spotkanie z pastorem w kościele ewangelickim, a potem wyczekiwanie na ostateczny werdykt. Radości nie było końca, gdy okazało się, że i tym razem PUCHAR zajął honorowe miejsce w naszym przedziale i przyjechał z nami do szkoły. Każdy choć na chwilę chciał go ująć w swoje dłonie, bo wszyscy sumiennie na niego zapracowali.

Bożena Kwiatkowska-Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO
– drugie śniadanie w kl. II c
15 października 2014

Pod takim hasłem, 15 października, zorganizowane zostało drugie śniadanie w klasie II c. Przygotowania do wielkiego klasowego gotowania trwały kilka dni. Wspólnie zaplanowaliśmy, jakie produkty z piramidy żywieniowej wykorzystane zostaną do wykonania w klasie zdrowych i smacznych kanapek. Poza tym dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały w domach zdrowe przekąski z produktów regionalnych, które urozmaiciły biesiadowanie podczas klasowego śniadania. W piątek, 10 października, w naszym klasowym bufecie pojawiły się zdrowe jabłkowe chipsy wykonane domowym sposobem, owsiane ciasteczka, czy babeczki owocowe. Nie zabrakło też owocowych szaszłyków wykonanych wczesnym rankiem przed wyjściem do szkoły. Nasza sala lekcyjna zamieniła się w prawdziwe kuchenne laboratorium. Przygotowaliśmy stanowiska do pracy, uczniowie zadbali też o fartuszki kuchenne. Miło być zdrowo, smacznie i higienicznie. Do przygotowania kanapek, oprócz różnych produktów z grupy „produkty zbożowe”, „nabiał” i „wędliny”, wykorzystane zostało całe bogactwo sezonowych warzyw, których o tej porze roku nie brakuje na straganach, ale i w przydomowych, i działkowych ogródkach. Cieszy świadomość małych kucharzy, którzy podkreślali, że warzywa przyniesione z działki są zdrowe, bo niepryskane nawozami. Poza tym kanapeczki zostały wzbogacone świeżymi ziołami z naszego szkolnego ogródka ziołowego. Wszystko smakowało wybornie, o czym mogli przekonać się nie tylko uczniowie II c, ale i ich koledzy z pierwszej klasy, którzy korzystając z gościnności drugoklasistów zajadali się smakołykami przygotowanymi przez starszych kolegów.

Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Olsztyn - moje miasto - kl. III c
15 października 2014

15 października uczniowie kl. 3 c uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt. „Moje miasto jest ciekawe”, zaproponowanym przez PTTK, którego celem było zapoznanie młodzieży z dziedzictwem architektonicznym Olsztyna, historią miasta oraz jego najważniejszymi zabytkami i instytucjami kultury.


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Mali odkrywcy przyrody z II b i II c na uniwersytecie
24 września 2014 r.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski przygotował dla uczniów olsztyńskich szkół niezwykle ciekawą i bogatą ofertę warsztatów i pokazów naukowych w ramach Olsztyńskich Dni Nauki. Uczniowie kl. II c i II b uczestniczyli w warsztatach terenowych poświęconych różnym gatunkom grzybów, które można spotkać na terenie Kortowa. Pod czujnym okiem pana doktora Grzegorza P. uczniowie rozpoznawali najczęściej spotykane gatunki grzybów wielkoowocnikowych. Zapoznali się z budową i różnymi kształtami owocników grzybów spotkanych w tym terenie. Obserwowali również gatunki jadalne oraz trujące. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotyczącą ochrony grzybów przed bezmyślnym niszczeniem ich w lesie. Ustaliły, że oprócz funkcji jadalnej, grzyby są również pożywieniem dla wielu gatunków zwierząt, ozdobą lasów, a także uczestniczą w organicznym rozkładzie ściółki leśnej użyźniając w ten sposób glebę. Dzieci miały również możliwość obserwacji grzybów pasożytniczych w środowisku przyrodniczym, widziały także mchy i porosty pokrywające pnie drzew. Wędrówka po urokliwych zakątkach parku przyrodniczego w Kortowie była również okazją do rozpoznawania gatunków drzew i ich owoców. Radość wśród szkolnej gromadki wywołała wiewiórka, która o tej porze roku spędza czas niezwykle pracowicie. Ciekawe, czy zapamięta wszystkie swoje spiżarnie…?

Bożena Kwiatkowska - Butrym
Jolanta Szwedyk


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Uczniowie klasy II c na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.
24 września 2014 r.

Spotkanie z „Panią Nauką” na UW-M to powód kolejnej wyprawy na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Uczniowie II c i II b uczestniczyli w pokazach naukowych i warsztatach przygotowanych w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Nasze dzieciaki miały możliwość poznawania i eksperymentowania. II c na dłużej zatrzymała się przy stanowisku „Umysł przyłapany” przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wystawa poświęcona była poznawaniu świata za pomocą różnych zmysłów i związaną z tym pracą naszego mózgu. Dowiedzieliśmy się, że za pomocą zmysłów nasz mózg buduje obraz otaczającego świata. Ale często rzeczywistość jest inna niż ta, którą postrzegamy, a dzieje się to za sprawą mózgu, który zapamiętując różne sytuacje i doświadczenia szuka związków i manipuluje naszą pamięcią. Z otoczenia dociera do nas ogromna ilość bodźców, ale mózg wybiera tylko te, które są najważniejsze w danej chwili. Przekonali się o tym uczestnicy pokazu podczas prostego doświadczenia z komórką. Te i wiele innych eksperymentów związanych z pracą naszego mózgu dzieci mogły przetestować na interaktywnych eksponatach, z których największym zainteresowaniem cieszył się fotel z ostrymi gwoździami, na których dało się usiąść, czy układanka figur geometrycznych, która okazała się wyjątkowo trudna, gdy do mózgu docierały sprzeczne bodźce.

Bożena Kwiatkowska - Butrym


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Uczniowie klasy IIIa na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki.
24 września 2014 r.

W czwartek 24.09.2014r. uczniowie klasy III a wzięli udział w warsztatach i pokazach organizowanych w ramach Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki na UWM. Podczas warsztatów gwary warmińskiej, prowadzonych przez Izabelę Lewandowską i Edwarda Cyfusa, poznawali dawne obyczaje, legendy i gwarę naszego regionu. Mieli również okazję obejrzeć ciekawe eksperymenty i doświadczenia ,,szalonego naukowca”. Wiele emocji dostarczyły im pokazy tresury psów. Wszyscy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Agnieszka Postek


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Niezwykła lekcja historii... - kl. II a i III c
24 września 2014 r.

24.09.14r uczniowie kl. IIA i IIIC gościli ekspertów z Towarzystwa Naukowego Pruthenia, którzy przedstawili projekt pn. Garnki i inne różności co na polach rosną…. Jego celem było przybliżenie uczniom archeologicznego dziedzictwa Olsztyna – tego najstarszego i tego nieco młodszego. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się o tajemnicach naszego miasta i jego najbliższej okolicy, które udało się odsłonić archeologom. Przedstawione zostały najciekawsze stanowiska archeologiczne od pradziejów po średniowiecze, a uczniowie wspólnie z instruktorami nanieśli na plan miasta mapę stanowisk archeologicznych. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały również kopie wybranych zabytków archeologicznych z obszaru miasta. Była to wspaniała lekcja historii.

Dorota Reguła
Beata Ursel

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Bieg o puchar Nadleśniczego
18 września 2014 r.

18 września 2014r. uczniowie klasy II b i II c uczestniczyli w akcji ekologicznej pod hasłem „Bieg o Puchar Nadleśniczego”, która odbyła się na Polanie Kielarskiej. Była to kolejna edycja biegów przełajowych przygotowana przez Nadleśnictwo Olsztyn. Głównym celem imprezy, w której wzięło udział około 300 uczniów szkół z Olsztyna i okolic, było wyłonienie zwycięzców w biegach przełajowych w poszczególnych kategoriach wiekowych ale również edukacja przyrodnicza w naturalnych warunkach i propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia. Po zakończonych biegach każda drużyna musiała wykonać zadania przyrodnicze na przygotowanych przez leśników stanowiskach. Dzieci, między innymi: rozpoznawały rośliny i zwierzęta leśne, ich odgłosy, układały leśne puzzle, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania przy leśnym kole fortuny, obserwowały ptaki z wieży widokowej. Odbyły również spotkania z Leśną Strażą, czy policjantami i strażakami Straży Pożarnej, którzy prezentowali nowoczesny sprzęt używany w różnych akcjach. Podczas tych pogadanek dzieci utrwaliły zasady właściwego i bezpiecznego zachowania się w lesie, postępowania ze zwierzętami, poznały elementy gospodarki zasobami leśnymi. Nie zabrakło również czasu na zabawę i wypoczynek na łonie natury oraz podziwianie leśnego krajobrazu we wczesnojesiennej szacie. Doskonałej zabawie i nauce towarzyszyła fantastyczna, jeszcze letnia, pogoda i atmosfera prawdziwie sportowej rywalizacji o medale, które otrzymali wszyscy uczestnicy biegów, oraz puchary. Naszym uczniom – Weronice z II b i Maćkowi z II c i niewiele zabrakło, aby stanąć na podium, ale nie zwycięstwo było najważniejsze tylko dobra zabawa i sportowa rywalizacja naszych zawodników.
Bożena Kwiatkowska-Butrym
Jolanta Szwedyk


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
NAUKOWO, ZABAWOWO I EKSPERYMENTOWO
15 września 2014 r.

Jak znaleźć odpowiedź na trudne pytania?

Dlaczego but, chociaż ma nosek, na katar nie choruje?
Dlaczego "oko" w tłustym rosole na boki nie zezuje?
Dlaczego rączka od parasolki z pięciu palców się nie składa?
Dlaczego widelec zębami nie gryzie, skoro innym to się zdarza?
Dlaczego igły maleńkie uszko nigdy nie marznie na mrozie?
Dlaczego kielich na długiej nóżce w pończoszce chodzić nie może?
Teraz na koniec mojego wierszyka zadam ostatnie pytanie...
Dlaczego łatwiej pytanie stawiać, niż odpowiadać na nie????


Las w szkatułce...
18 czerwca 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

18 czerwca Nadleśnictwo Olsztynek zaprosiło nas na nietypową lekcję przyrody. Koło naszej szkoły pojawiło się mobilne, interaktywne stanowisko edukacyjne „LAS W SZKATUŁCE”. Temat ekspozycji to „Woda w lesie”. Na początek dzieci odbyły spotkanie z leśnikiem, który przekazał ogólne informacje o lesie, jego mieszkańcach oraz pracy leśników. Dzieci poznały leśne zwierzęta, które żyją w środowisku wodnym. Dowiedziały się, dlaczego leśne mokradła są cenne i dlaczego należy je chronić, ile wody potrzebują drzewa i w jaki sposób leśnicy dbają o zasoby wodne. Spotkanie z leśnikiem było okazją do zadawania pytań przez uczniów i pogłębienia wiedzy. Później uczniowie mogli samodzielnie ją zdobywać i odkrywać przyrodę na interaktywnych wystawach. Największe emocje wzbudziło stanowisko, na którym pokazany był transport wody z gleby aż do liści przez system korzeniowy drzewa. Dzieci mogły samodzielnie przepompować wodę z korzeni drzewa do jego korony. Okazało się, że trzeba mieć dużo siły w rękach, aby tego dokonać. Szkoda tylko, że lekcja trwała tak krótko. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Olsztynek za wizytę w naszej szkole i zapraszamy na kolejne spotkania.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Polska Akademia Nauk gościła w naszej szkole
18 czerwca 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

17 czerwca 2014 r. uczniowie klas: II a, II b, II c i III c wzięli udział w warsztatach biologiczno-chemicznych prowadzonych przez młodych naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk. Sala gimnastyczna naszej szkoły zamieniła się w laboratorium naukowe. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom zjawisk i procesów zachodzących w otaczającej nas przyrodzie, a także pokazanie znaczenia osiągnięć nauki w codziennym życiu. Dzieci poznały m.in. przyczyny wybuchu wulkanów, powstawania burz, huraganów, a także obserwowały te zjawiska w laboratoryjnych probówkach. Poznały również niesamowite właściwości ciekłego azotu, czy helu, znanego jako pierwiastek, którym wypełnia się balony. Okazało się, że hel dostarczony do płuc powoduje zmianę wysokości głosu. Za pomocą różnych odczynników chemicznych i własnych zmysłów badały także właściwości różnych produktów zbożowych. Warsztaty były elementem kampanii promocyjnej poprzedzającej Noc Naukowców, na którą uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie. Uczniowie wzięli również udział w konkursie plastycznym „Szalony Naukowiec”, który zostanie rozstrzygnięty już w nowym roku szkolnym, a wyniki będą ogłoszone podczas Nocy Naukowców.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Działalność Szkolnego Koła Plastycznego "Radość Tworzenia"
13 czerwca 2014 r.

„Ważną rolę w pracy z dziećmi pełnią techniki plastyczne. Nie jest obojętne z jakiego materiału powstanie dane dzieło, ani też jaką techniką będzie wykonane. Materiał jest dobry, gdy odpowiada potrzebom dziecka i ułatwia mu wyrażenie tego, o czym ono myśli (...). Wykorzystując różne materiały, powinniśmy kłaść nacisk na proces zapoznania się z nimi, a nie na uzyskanie ładnie wyglądającego produktu końcowego”. ( M. Maga: Plastyka a twórczość dziecka. Wychowawca 1999 nr 5, s. 16-17)

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Na zajęciach Szkolnego Koła Plastycznego uczniowie mają możliwość poznania różnych technik, pracują z różnorodnymi materiałami plastycznymi, próbują wielu możliwości posługiwania się nimi tak, aby w przyszłości mogli sami wypracować własne techniki. Uczą się też wyrażać emocje i mówić o nich, co nie jest wcale łatwe dla każdego. W pracach dzieci widoczna jest zasada rozwijania swobody w posługiwaniu się linią i plamą, kształtem i barwą na płaszczyźnie i w przestrzeni, w różnych technikach plastycznych. Prace dzieci biorą udział w kiermaszach szkolnych, wystawach, konkursach, są prezentami dla członków rodziny. Członkowie koła biorą udział w szkolnych warsztatach plastycznych organizowanych przez Stowarzyszenie „Razem dla szkoły”. W załączonych zdjęciach można zobaczyć prace dzieci dotyczące wyrażania emocji, bezpiecznych wakacji, świata przyrody. Zapraszam chętne dzieci do pracy w przyszłym roku szkolnym.
Opiekun koła: Danuta Machińska


Bawmy się razem!
11 czerwca 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Dnia 11 czerwca w hali Urania odbyły się coroczne międzyszkolne zawody sportowe "Bawmy się razem". Jak każdego roku naszą szkołę reprezentowało dwudziestu uczniów klas II i III. Zawody przebiegały w atmosferze przyjaznej rywalizacji. Nasza szkoła zajęła III miejse i otrzymała piękny dyplom. Na twarzch wszystkich uczestników gościł uśmiech, szczególnie gdy każdy z nich otrzymał słodką nagrodę.


Opiekunowie: Agnieszka Krotoszyńska, Joanna Jośko

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Wycieczka: PIENIĘŻNO - FROMBORK - KRYNICA MORSKA
6 czerwca 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

KLASY IIa, IIb, IIc, IIIb i IIIc NA WYCIECZCE W PIENIĘŻNIE, FROMBORKU I KRYNICY MORSKIEJ. Piątek 6 czerwca 2014 r. był dla uczniów klas II a, II b, II c, III b i III c dniem pełnym atrakcji i wrażeń. Rano na miejscu zbiórki powitał nas deszcz. Jednak z każdą godziną pogoda dawała nam nadzieję na udaną wycieczkę. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Obejrzeliśmy tam ciekawe eksponaty Muzeum Misyjno-Etnograficznego oraz zakupiliśmy pamiątki. Następnie udaliśmy się do Fromborka. Zwiedziliśmy Katedrę, zaś z Wieży Radziejowskiego podziwialiśmy panoramę miasta z widokiem na Zalew Wiślany. Kolejną atrakcją wycieczki był rejs statkiem po Zalewie Wiślanym z Fromborka do Krynicy Morskiej. Słoneczna pogoda umożliwiła nam spędzenie wspaniałych chwil na plaży oraz pomoczenie nóg w chłodnej jeszcze wodzie Bałtyku. Do Olsztyna wróciliśmy wieczorem zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Agnieszka Postek, Bożena Dąbrowska, Beata Ursel, Urszula Wojtukiewicz, Danuta Machińska

Rajd jubileuszowy
31 maja 2014 r.

W minioną sobotę, 31 maja, odbył się ostatni z cyklu rajdów o Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży. Tym razem, oprócz Pałacu Młodzieży, współorganizatorem była Regionalna Komisja Turystyki Pieszej PTTK oraz Zarząd Oddziału Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Rajd połączony był z uroczystymi obchodami 60-lecia Komisji Turystyki Pieszej w Olsztynie pod hasłem: Turystyka Łączy Pokolenia.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Na trasie pojawili się uczestnicy różnych grup wiekowych- od najmłodszych – uczniów szkół regionu, po seniorów. Trasa podzielona była na kilka różnych odcinków, ale wszyscy uczestnicy spotkali się na polanie w Gronitach. Pierwszy odcinek prowadził z Dajtek do Leśnego Arboretum w Kudypach. Tu oglądaliśmy okazy fauny regionu Warmii i Mazur, a także wiele roślin egzotycznych, które doskonale zaadoptowały się w naszych warunkach klimatycznych. Kolejny odcinek rajdu prowadził do Gronit. W trasie ogłoszony został konkurs na najpiękniejszy majowy bukiet. Komisja miała trudne zadanie do wykonania, ponieważ, nawet po trudach wędrówki przy upalnej pogodzie, wszystkie prezentowały się znakomicie. Dzieci odpowiadały także na różne pytania, dotyczące turystyki, prezentowały piosenki turystyczne. W końcu nadszedł czas na podsumowanie drużynowych zmagań w bieżącym roku szkolnym. Już po raz trzeci z rzędu byliśmy bezkonkurencyjni w kategorii klas I-III. Otrzymaliśmy ogromny Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży za całoroczne wędrowanie i zmagania w grach terenowych podczas kolejnych rajdów. Następnie odbyło się podsumowanie działalności Komisji Turystyki Pieszej PTTK w Olsztynie, wręczanie nagród i odznaczeń. Później był czas na wspólne biesiadowanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek, śpiewanie piosenek turystycznych i występy artystyczne. A że powód do świętowania mieliśmy wyborny, toteż radości z odniesionego sukcesu nie było końca. Do zobaczenia za rok na kolejnej trasie.


Bożena Kumiszczo
Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Ogródek ziołowy
29 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Przedostatni dzień maja był w naszej szkole pełen wrażeń. Jak przystało na placówkę posiadającą Zieloną Flagę cały czas coś się dzieje w sferze przyrody. Poprawiła się pogoda i mogliśmy przystąpić do realizacji nowego pomysłu. To, że szkoła jest niewielka, sprawia, iż rzeczywiście tworzymy zgraną, małą społeczność. Tym razem wspólnymi siłami zrobiliśmy szkolny ogródek pełen ziół. Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy I c i ich rodziców, przy współfinansowaniu ze środków WFOŚiGW za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej możliwe było zrealizowanie całego przedsięwzięcia. Ogródeczek, choć niewielki, będzie służył wszystkim uczniom naszej szkoły. Dzieci będą mogły poznawać wartości odżywcze i walory smakowe różnych gatunków ziół, rozróżniać je i pielęgnować, a także degustować je podczas akcji zdrowego odżywiania, które systematycznie organizowane są w naszej szkole. Dzięki utworzeniu ogródka otoczenie szkoły zyskało nową atrakcję. Później był czas na świętowanie Dnia Rodziny. Było wspólne grillowanie I zabawy sportowe na boisku szkolnym – dzieci z rodzicami.

Wychowawczyni

I C NA PLENERZE MALARSKIM
26 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Majowa łąka
Powiał wiatr majowy,
łąka zapachniała.
Świeżą koniczyną
pokryła się cała.
Brzęczą głośno pszczoły,
pracują wytrwale.
Zapylają kwiaty,
nie nudzą się wcale.
Słońce mocno grzeje,
świat do życia budzi.
Dobry czas nastaje
dla zwierząt i ludzi.

Autor: Bożena Forma

Po serii zajęć przyrodniczych i porządkowych na naszej Szkolnej Ostoi Przyrody przy ul Kanta przyszedł czas na relaks na łonie natury i artystyczne wyzwania. „Maj wokół nas” pod takim tytułem odbyły się w klasie I c zajęcia plastyczne Malowanie w plenerze. Celem zajęć było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata, obcowanie z przyrodą w okresie wiosny oraz doskonalenie techniki malowania farbami. Mali artyści spisali się znakomicie Oprócz majowej łąki skąpanej w wiosennym słońcu inspiracją dla uczniów był również wiersz pt. „Majowa łąka”. Poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą oraz wyobraźnię dali popis swej ekspresji plastycznej.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Rajd profilaktyczny
24 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Dnia 24.05.2014 r. odbył się Międzyszkolny Rajd Profilaktyczny pod hasłem: „RAZEM BEZPIECZNIEJ”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary – Malewskiej w Olsztynie. Trasa rajdu prowadziła z Jarot na Polanę Kielarską nad Jeziorem Kielarskim. W rajdzie uczestniczyło ok. 120 uczestników z 8 szkół Olsztyna i powiatu. Do przejścia mieliśmy ok. 7 km. Po dotarciu nad jezioro wszystkie szkoły przystąpiły do gry terenowej pod hasłem "Współpracujemy – nie rywalizujemy". Na uczniów czekały różnorodne zadania m.in. konkurencje sprawnościowe, rozkładanie na czas namiotu turystycznego, rozszyfrowanie ukrytych informacji, rozpoznawanie za pomocą różnych zmysłów darów lasu. Odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy na fantomie, nie zabrakło także pytań z zakresu pierwszej pomocy. Później każdy mógł poćwiczyć reanimację na fantomie pod okiem ratownika medycznego. Dzieci obserwowały przez lornetkę piękno okolicznego krajobrazu z wieży widokowej nad jeziorem. Nasi mali turyści wykazali się wytrwałością, aktywnością i umiejętnością pracy w grupie za co otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom. Mimo upału nie zabrakło także miłośników pieczonych w ognisku kiełbasek.

Bożena Kwiatkowska-Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
TYDZIEŃ DLA ZDROWIA I URODY
12 - 16 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

12 maja 2014r. Ten dzień rozpoczynał szkolną akcję „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz”. Całe klasy zapraszane były kolejno do wyznaczonego na korytarzu miejsca, gdzie mogły wygodnie usiąść. Wszyscy uczniowie w tym dniu zostali zapoznani z konkurencjami, jakie będą podczas szkolnego konkursu „Bicia klasowego rekordu” w trzech dyscyplinach: hula-hop, rzuty do celu, podania do partnera, w klasach O, I i II piłki, a w klasach III ringo. Podczas tego spotkania, zostały przedstawione zasady punktowania poszczególnych konkurencji oraz sposób ich wykonania. Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoje możliwości. Klasy miały teraz czas do piątku, by potrenować i wybrać swoich reprezentantów klas, do bicia rekordów. W tym dniu dodatkową atrakcją było otwarcie „Bufetu ze zdrowym napojem”. Każdy uczeń mógł dowiedzieć się jak można samodzielnie przygotować lemoniadę – napój cytrynowo – miodowo – miętowy oraz go spróbować.Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

OWOCE ZJADAMY... MOC WITAMIN W SOBIE MAMY! W drugim dniu w naszej szkole było zdrowo i kolorowo. Uczniowie poszczególnych klas wykazali się dużym zgraniem .Przynosili owoce lub soki owocowe oraz ubierali się w kolorze dnia reprezentującym jakąś witaminę z pięciu grup kolorystycznych. Wszyscy pamiętali, że w kolorach owoców tkwi ich zdrowotna siła. 100% przygotowaniem do akcji wykazały się klasy: Oa, Ob, Ia, Ib, IIIa, IIIb.Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Z NABIAŁU TYLE UCIECHY, ŻE MAMY ZDROWE KOSCI I PIĘKNE UŚMIECHY! Dzień 14 maja przebiegł w naszej szkole pod hasłem: Mleko, jogurt oraz sery ; dadzą Ci piękne zęby i uśmiech szczery;. Tego dnia każda klasa ubierała się na biało, a dzieci przynosiły z domu produkty mleczne, by wzmocnić swoje kości. U dzieci na drugie śniadanie dominowały produkty takie jak: jogurty, mleko oraz sery żółte i topione. Klasy: O a, O b, I a, I b, II b, II c, III a, III b, III c, III d wykazały się 100% zgraniem. W tym dniu zwróciliśmy uwagę uczniów jak ważne jest picie mleka i spożywanie produktów mlecznych w wieku szkolnym.16 maja 2014r., upłynął pod hasłem: „Sport na wesoło”. Mogliśmy wykazać się dobrą kondycją i sprawnością ruchową. Do tego dnia przygotowania trwały już od poniedziałku, kiedy wszystkie klasy zostały zapoznane z formą konkurencji i ich sposobem wykonania.
Czytaj więcej...

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W godzinach miedzy 10:00, a 12:30, można było też skorzystać z usług „Kącika fryzjerskiego”, który udało się nam zorganizować, dzięki życzliwości mamy uczennicy z klasy I c i III c. Cieszył się on szczególnie dużą popularnością wśród naszych uczennic. W krótkim czasie powstawały na naszych oczach, ciekawe fryzury. Należą się tym Mamom, wielkie brawa i podziękowania za poświęcony czas! W tym dniu zakończyliśmy też naszą szkolną akcję „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz”. Wyniki, Waszego w niej udziału, znajdują się na tablicy informacyjnej przy sali nr 6 oraz znajdą się też na naszej stronie internetowej szkoły. Czekamy jeszcze na prace konkursowe, które zbieramy do 19 maja 2014r. Podsumowanie akcji przewidujemy do 23 maja 2014r.

Organizatorki: Marta Łukomska i Agnieszka Postek Koordynator: Urszula Wojtukiewicz

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna ostoja przyrody SP 32 - lekcje z natury...
12 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W porozumieniu z zarządcą terenu zielonego na osiedlu Jaroty, tj. Wydziałem Utrzymania Zieleni przy Urzędzie Miasta zaadoptowano na Szkolną Ostoję Przyrody Aleja Spacerowa między ulicą Kanta i Mroza, na której znajdują się drzewa objęte ochroną. Na naszej ostoi wykonaliśmy następujące działania:
1. Nasadzono krzewy ozdobne we współpracy ze studentami UW-M w ramach projektu „Drzewo”.

Czytaj więcej...Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
I c sadzi las...
9 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Deszczowa pogoda nie przestraszyła pierwszaków, którzy aktywnie uczestniczyli w akcji sadzenia lasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Olsztyn. Jak co roku akcję honorowym patronatem objął Prezydent Olsztyna. Tak jak w roku ubiegłym teren sadzenia to okolice Wójtowa. Leśnicy przygotowali dla uczestników sadzonki sosny i buka. Mimo deszczu dobre humory nie opuszczały dużych i małych. Nagrodą za wytrwałość i dobrze wykonane zadanie była biesiada na polanie, gdzie na trochę przemoknięte dzieci, czekała gorąca zupa z wojskowego kotła, kiełbaski z grilla i soczek. Potem był czas na zabawy i udział w konkursach, bo jak zawsze, oferta edukacyjna Lasów Państwowych jest bardzo bogata i atrakcyjna dla dzieci. Nie zabrakło różnego rodzaju ciekawostek przyrodniczych, gier i zabaw edukacyjnych, quizów i zagadek, a każda poprawna odpowiedź w konkursie była nagradzana upominkami. Najcenniejszą jednak rzeczą jest to, że dzieci od najmłodszych lat uczą się o „żyć z przyrodą w zgodzie”.


Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Tworzymy przyrodniczą mapę skarbów Jarot
8 maja 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Dnia 8 maja 2014r. uczniowie klasy III b, wraz z nauczycielką Urszulą Wojtukiewicz, pracowali na zajęciach w terenie, Miejscem zajęć stał się teren zielony, wokół osiedlowego stawu, przy ul. Wilczyńskiego w Olsztynie. Dzieci pracowały w 4 zespołach sześcio- i siedmioosobowych. Celem zajęć było sprawdzenie, jaka roślinność oraz jakie zwierzęta znajdują się na wyznaczonym terenie, dlatego też kolejne grupy otrzymały inne zadania. Jedna z grup miała zająć się rozpoznaniem gatunków drzew i ich przeliczeniem. Druga zaś, miała rozpoznać rodzaje rosnących krzewów, a kolejna roślin zielnych. Ostatnia grupa zajmowała się rozpoznawaniem zwierząt, które zaadoptowały się w tym środowisku przyrodniczym. Uczniowie wspierali się właściwą do tego literaturą, którą mieli przy sobie i kartami pracy oraz mogli skorzystać też, ze wsparcia nauczyciela. Każda z grup otrzymała też po jednej lupie i koszulce foliowej do zbierania nierozpoznanych eksponatów – liści, kwiatów itp.

Po określonym czasie na wykonanie zadań, wszyscy uczniowie zebrali się i powrócili do szkoły, Tam w sali lekcyjnej dokonaliśmy wymiany informacji na temat poczynionych obserwacji i realizacji wyznaczonych zadań. Ustaliliśmy, że na wyznaczonym terenie znajduje się wiele gatunków roślin i zwierząt. Z drzew naliczyliśmy: 11 sosen (młodych), 10 brzóz, 13 klonów, 6 lip drobnolistnych, 5 jarzębin, 4 świerki pospolite (młode), 3 buki i 3 topole, po 2 drzewa gruszy pospolitej, jarzębiny i dębu czerwonego oraz 1 wierzbę płaczącą. Z krzewów udało nam się rozpoznać dziką różę, czeremchę miododajną oraz dereń biały, którego było najwięcej wokół stawu. Następna grupa roślinności, to rośliny zielne. Udało się rozpoznać wśród traw, takie jak: mlecze, pokrzywy, fiołki łąkowe, mioduszka plamista, koniczyna trzylistna. Udało się też ustalić, że na terenie zielonym, wokół stawu, żyja takie zwierzęta jak z ptaków - gołębie, dzikie kaczki, wróble, perkoz, z owadów – mrówki, pszczoły, osy, żuki, komary, muchy, ćmy, z innych – dżdżownice, ślimaki, pająki, ryby, żółw Wniosek ogólny: Na wyznaczonym terenie wystąpiła zróżnicowana roślinność i sporo gatunków zwierząt, mimo to, że teren położony jest z jednej strony blisko głównej ulicy, a z drugiej graniczy z boiskiem szkolnym SP 34. Nie należy też do najcichszych terenów naszego osiedla, to jednak stało się jego zieloną wyspą , o dość bogatej fałnie i florze, która dostosowała się do tych warunków przyrodniczych. Uczniowie dokonali też samooceny swojej pracy w grupie i wykonywanych czynności.


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
WIOSENNE SPRZĄTANIE ŚWIATA NA JAROTACH
7 - 8 maja 2014 r.

Uczniowie klas II a, II b i II c podjęli się wielkiego wyzwania. Wspólnie z Paniami wyruszyli na wielkie sprzątanie osiedla, a zwłaszcza tych zakątków, które omijane są przez służby porządkowe spółdzielni mieszkaniowej oraz na place zabaw. Dzieci wysprzątały na całej długości aleję spacerową, przy której znajduje się nasza Szkolna Ostoja Przyrody. Teren ten jest doskonałym miejscem do wypoczynku i oazą ciszy dla mieszkańców okolicznych bloków. Okazało się, że choć teren objęty ochroną, ponieważ rośnie tu wiele cennych starych drzew, które w ostatniej chwili zostały uratowane przed w wycięciem podczas rozbudowy sieci dróg na osiedlu, cały obszar był bardzo zaśmiecony. W krzakach leżało mnóstwo worków- być może pozostałości po budowach, puszek, butelek i innych dziwnych przedmiotów. Eko – Brygada do zadań specjalnych wyposażona w worki na śmieci i rękawiczki gumowe doprowadziła aleję do porządku.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Zebrane przez dzieci odpady już następnego dnia zostały uprzątnięte przez służby porządkowe Wydziału Utrzymania Zieleni – tego samego, który oczyścił staw znajdujący się na terenie ostoi. Widać taka współpraca każdemu służy, bo mieszkańcy mają wokół siebie teren bardziej przyjazny. Uczniowie uczą się odpowiedzialności za najbliższe otoczenie, a zapewne dzięki temu sami będą bardziej uważać podczas zabawy. Zarządca terenu – Wydział Utrzymania Zieleni ma na swoim terenie wielu Przyjaciół Ziemi, którzy dbają o naszą piękną przyrodę. Kolejnym miejscem, które porządkowali uczniowie były osiedlowe place zabaw. Tutaj również nie brakowało śmieci, które najczęściej pozostawiają rówieśnicy podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Przyjaciele Ziemi z SP 32

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
TRWA WIELKIE LICZENIE PRZYRODNICZYCH SKARBÓW NA JAROTACH……
6 maja 2014 r.

Eko - drużyna z klasy I c po raz kolejny wyrusza na akcję z cyklu „Wiosenne działania na Warmii i Mazurach”. W tym roku tematem przewodnim działań dla szkolnych eko-zespołów jest temat „Warmię i Mazury kochamy, o przyrodę dbamy”. Tym razem naszym zadaniem była próba przeprowadzenia inwentaryzacji przyrodniczej na terenie naszej Szkolnej Ostoi Przyrody. Młodzi przyrodnicy wyposażeni w atlasy drzew, karty pracy, miarki, lupki i taśmy do oznakowania drzew, próbowali rozpoznać i nazwać gatunki drzew oraz zliczyć ich ilość.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Choć chęci mieliśmy dobre i dobrze byliśmy przygotowani, okazało się, że rozpoznanie niektórych drzew sprawiło nam trudności. Umówiliśmy się już z leśnikami z Nadleśnictwa Olsztyn, którzy pomogą nam rozpoznać „tajemnicze” drzewa. A tymczasem opasaliśmy taśmą, na której zapisaliśmy nazwy rozpoznanych drzew. Są wśród nich klony pospolite, klon jawor, wierzba biała, jarząb. Wkrótce pojawią się przy nich tabliczki z opisem drzewa. Kolejnym działaniem w naszej „zielonej izby lekcyjnej” będzie uporządkowanie tego zaśmieconego terenu. Tym razem na wielkie sprzątanie wybierają się nasi starsi koledzy- drugoklasiści.

Eko - drużyna z I c

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
CZAS NA WIOSENNE PORZĄDKI I LICZENIE PRZYRODNICZYCH SKARBÓW NA TERENIE SZKOLNEJ OSTOI PRZYRODY
30 kwietnia 2014 r.

Podczas zajęć terenowych, 28 kwietnia, na naszej Szkolnej Ostoi Przyrody zauważyliśmy ogromną ilość śmieci w stawie. Niewielką ich część z nich udało się wyłowić na brzeg. Po powrocie do szkoły telefonicznie powiadomiliśmy zarządcę terenu, czyli Zakład Utrzymania Zieleni o konieczności oczyszczenia stawu. Dziś- 12 maja, podczas kolejnych zajęć ku naszej radości stwierdziliśmy, że teren wokół stawu oraz sam staw są posprzątane. Nie pływają już w nim worki, puszki i inne śmieci. Nasze kolejne zadanie to konieczność umieszczenia tabliczki z prośbą, żeby mieszkańcy nie dokarmiali ptaków wiosną i latem. Jest to czas, kiedy ptaki same znajdą pożywienie, a jeśli dostają je od ludzi tracą zdolność samodzielnego zdobywania go. To może być dla nich bardzo niebezpieczne.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Celem dzisiejszej wyprawy była mała inwentaryzacja, czyli liczenie gatunków ptaków żyjących w stawie i wokół niego. Dzieci naliczyły 24 kaczory i 14 kaczek oraz 2 małe kaczątka. Próbowaliśmy znaleźć przyczynę, dlaczego kaczek jest mniej niż kaczorów. Dzieci myślały bardzo logicznie. Stwierdziły, że być może wiosną do stawu powróciło więcej kaczorów niż kaczek. Drugi powód to taki, że prawdopodobnie część kaczek jeszcze wysiaduje jajka – na wysepce, która znajduje się na środku stawu. To bardzo bezpieczne miejsce. Być może część z nich opiekuje się młodymi pisklętami, które są dobrze ukryte w trawie. Podczas naszych zajęć terenowych dowiedzieliśmy się sporo o życiu kaczek i zwyczajach panujących w kaczym rodzie.

A oto garść ciekawostek: Napotkany nad stawem mieszkaniec osiedla powiedział nam, że często widzi, jak kaczki odganiają kaczory od gniazd. Dochodzi nawet do bójek między ptakami, ponieważ kaczory potrafią wykradać kaczkom jajka z gniazd. Widać, że instynkt macierzyński jest kaczym ojcom obcy. Słuchaliśmy również opowieści, jak kaczory zabiegając o partnerkę do lęgu popisują się przed samicami. Wykonują różne tańce na wodzie, głośno gwiżdżą, prezentują swoje barwne upierzenie. Po wykluciu się piskląt kaczor zostawia kaczkę i ta sama wychowuje pisklęta. Kolejna ciekawostka to to, że kaczka buduje gniazda przede wszystkim w trawie. Zdarza się również, że drzewach, a nawet w pobliżu siedzib ludzkich, np. w skrzynkach kwiatowych na balkonach. Wiemy też, że kaczka składa od 8 do 12 jaj, tylko raz w roku. Wysiaduje je około miesiąca, czasami wysiadywane jajka, pochodzą od dwóch samic. Młode po wykluciu się, przebywają w gnieździe około 60 dni, później następuje powolna nauka latania. Kaczka krzyżówka jest wszystkożerna, ale najczęściej wybiera pokarm roślinny. Bardzo dobrze radzi sobie w wodzie – pływa i również na powierzchni wody poszukując jedzenia. Krzyżówka jest ptakiem, od którego wywodzą się popularne nie tylko w Polsce kaczki domowe.

Eko drużyna z I c; Wychowawczyni

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Niezwykła lekcja przyrody w I c
29 kwietnia 2014 r.

W ubiegłym tyg. Pierwszaki wspólnie ze studentami UWM, sadziły krzewy ozdobne w alei spacerowej między ul. Kanta i Mroza, gdzie znajdują się drzewa objęte ochroną. To nasza Szkolna Ostoja Przyrody, którą zaadoptowaliśmy na potrzeby edukacji przyrodniczej dla naszych uczniów, oczywiście za zgodą zarządcy terenu, tj. Wydziału Utrzymania Zieleni. O roślinki należy dbać, nie trzeba o tym przekonywać dzieci, które pielęgnują posadzone krzewy. Oskar T. z I c systematycznie je podlewa bawiąc się na osiedlowym podwórku i dogląda, żeby nikt ich nie zniszczył. O wodę do podlewania w tym miejscu nietrudno, ponieważ na naszej ostoi znajduje się oczko wodne i choć woda w nim bardzo zanieczyszczona, to do podlewania roślin nadaje się.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Bytuje tu dość licznie kaczka krzyżówka. Nad stawem spotkaliśmy wędkarza. Dzieci widziały, jak należy przygotować przynętę i jak rybki dały się na nią złowić. W stawku, który niestety jest bardzo zanieczyszczony, żyją dość licznie karasie. Dowiedzieliśmy się, że ikrę karasia do tego stwu, z innych zbiorników wodnych, na swych piórach przeniosły kaczki krzyżówki. Okazało się, że oprócz zamiłowania do wędkowania starszy Pan jest emerytowanym leśnikiem i przez wiele lat swojej zawodowej aktywności zajmował stanowisko starszego taksatora w Biurze Urządzania Lasu. Choć nazwa zawodu brzmi dość tajemniczo to efekty pracy leśników polegającej na zagospodarowywaniu lasów przetrwają dla następnych pokoleń, a Polska może szczycić się najpiękniejszymi lasami w Europie. Przekonaliśmy się, że nie trzeba iść do lasu, aby na osiedlowym podwórku odbyć ciekawą lekcję przyrody z leśnikiem. Pięknie Panu Leśnikowi dziękujemy za przyrodnicze opowieści i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

Uczniowie wraz z wychowawczynią

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Warmię i Mazury kochamy, o jej przyrodę dbamy – apel z okazji Święta Ziemi
28 kwietnia 2014 r.

Święto Ziemi w naszej szkole, jak co roku, obchodzone jest przez kilka dni. W tym czasie odbywają się okolicznościowe apele, ale przede wszystkim wraz z nastaniem wiosny nasi uczniowie wyruszają na lekcje w plenerze, a także włączają się w różne akcje na rzecz ochrony środowiska. Tegoroczny apel rozpoczął się prezentacją inscenizacji pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie” w wykonaniu uczniów kl. I c. Dzieci, wcielone w role leśnych zwierząt, przypomniały nam wszystkim o zagrożeniach dla przyrody, jakie stwarzają ludzie, a przede wszystkim postęp cywilizacyjny. Przed nim nikt nie chce świata ustrzec, bo trudno dziś wyobrazić sobie życie na naszej planecie bez fabryk, kopalń, autostrad, samochodów, czy komputerów.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Musimy jednak pamiętać, aby dbając o komfort i jakość naszego życia nie zniszczyć tego co Matka Natura dała w darze naszym przodkom, nam i tym pokoleniom, które nastaną po nas. Trzeba uczynić wszystko, aby nauczyć się żyć w zgodzie z przyrodą. Te właśnie, ponadczasowe przesłania, przekazali swoim kolegom mali aktorzy z I c. Druga część apelu miała charakter lekcji, której temat brzmiał: Listy dla Ziemi – dowiemy się dzieci czym grozi spalanie śmieci”. Podczas tych zajęć udało się wspólnie opracować mapę mentalną dotyczącą zagadnienia „Zanieczyszczenia powietrza- przyczyny i skutki”. Lekcja ta była przygotowaniem do pisania listów dla Ziemi w ramach ogólnopolskiej akcji prowadzonej od lat przez Fundację Arka. Tegoroczne hasło przewodnie „Listów dla Ziemi” brzmi: - „Czyste powietrze, zdrowy człowiek”. Po apelu, na korytarzu szkolnym, zostały powieszone plakaty zachęcające do podejmowania ekologicznych działań w najbliższym otoczeniu opracowane przez szkolną Eko-drużynę.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Kwietniowy rajd
26 kwietnia 2014 r.

26 kwietnia 2014 r. odbył się długo wyczekiwany rajd do Ełku. Na wszystkich turystów- i małych, i dużych czekała moc atrakcji. Ełk to trzecie co do wielkości miasto w naszym województwie. Jego historia sięga końca XIV wieku, kiedy to sam wielki Mistrz krzyżacki wybudował nad jeziorem Ełk krzyżacki zamek obronny. W ciągu dziejów miasta przeplatała się wzajemnie historia polska i niemiecka. Ełk to upadał to znów rozkwitał.    Druga polowa wieku XIX przyniosła rozwój miasta dzięki budowie kolei żelaznej. W mieście pojawiły się wodociągi, kanalizacja oraz elektryczność. Stal się on również ważnym ośrodkiem ruchów polskich. Po II wojnie światowej Ełk został ostatecznie włączony w granice Polski.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W czasie rajdu mieliśmy okazję zwiedzać urocze zakątki miasta, jego atrakcje turystyczne. Jedną z ważniejszych jest ponad 100-letnia Ełcka Kolej Wąskotorowa, która zabiera turystów w niespieszną, urzekającą podróż do świata historii Mazur i Kolejnictwa. Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana została za cenny zabytek kultury technicznej i wpisana wpisano ją do rejestru zabytków. Niemało emocji wywołała przejażdżka derezyną, którą trzeba było samodzielnie prowadzić na torach. Zwiedziliśmy również Muzeum Pszczelarstwa, Muzeum Kolejnictwa, a także najważniejszy w Ełku kościół- katedrę, w której 23 lata temu był nasz papież Jan Paweł II. Nieopodal katedry, w pięknym parku stoi pomnik papieża. Oczywiście niezwykle ważnym elementem rajdu była gra terenowa o cenne punkty w walce o puchar. I tym razem nasza drużyna spisała się na medal. Po raz trzeci z kolei zajęliśmy I miejsce i zdobyliśmy mały puchar. Radości było co nie miara. Ale przed nami decydujące zmagania w maju, bo tym razem wszystkie oczy turystów będą spoglądały na najważniejsze trofeum tego roku szkolnego. Mamy nadzieję, że chęci do walki nam nie zabraknie i obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby w końcowej klasyfikacji wypaść jak najlepiej.

Bożena Kwiatkowska-Butrym Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Listy dla Ziemi
25 kwietnia 2014 r.

Uczniowie z naszej szkoły po raz drugi przystąpili do ogólnopolskiej akcji pisania listów dla Ziemi organizowanej przez Fundację Arka. Celem akcji jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na problemy związane z zagrożeniami środowiska naturalnego. Akcja ma edukować i uświadamiać, jaki wpływ na naszą planetę ma człowiek. W tym roku hasłem przewodnim listów było zagadnienie „Czyste powietrze zdrowy człowiek”. Uczniowie mieli napisać list na temat niebezpieczeństw dla środowiska związanych ze spalaniem śmieci w piecach domowych i problem tzw. niskiej emisji.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Pisanie listów zostało poprzedzone lekcją tematyczną przeprowadzoną podczas apelu z okazji Święta Ziemi. Wszyscy uczniowie otrzymali specjalny, bo ekologiczny, papier listowy, na którym pisali list do dorosłych. Po napisaniu dzieci zabrały swoje listy do domu, by przekazać je rodzicom i wspólnie z członkami rodziny podjąć deklaracje działań ekologicznych. Na znak solidarności z naszą planetą cała szkolna społeczność w kolejnych dniach pisania listów, ubrana była w kolory symbolizujące: rośliny, wodę i słońce, czyli zielony, niebieski i żółty. Mamy nadzieję, że wspólnie podjęte działania przyczynią się do zwiększenia świadomości ekologicznej i dzieci, i dorosłych. Akcja ta jest pięknym przykładem łączenia pokoleń w jednym celu. Autor najpiękniejszego listu stanie się uczestnikiem ogólnopolskiego konkursu, ponieważ z każdej szkoły można wysłać tylko jeden list na ten konkurs.


Bożena Kwiatkowska-Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Dzień Ziemi
25 kwietnia 2014 r.

Dzień Ziemi w na stałe wpisał się do kalendarza imprez szkolnych. Co roku z tej okazji odbywają się apele, przedstawienia, uczniowie włączają się w różne eko-akcje. W tym roku z piękną inicjatywą wystąpili studenci II roku Pedagogiki Opiekuńczej UWM, którzy w ramach opracowanego przez siebie projektu „Drzewo” przygotowali szereg działań dla uczniów z klasy I b i I c.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Dzięki temu projektowi tegoroczne obchody Dnia Ziemi miały nowy, interesujący przebieg. Studenci przeprowadzili, wzbogaconą prezentacją multimedialną, pogadankę na temat: „Przyroda to nasz świat, więc żyj z nią za pan brat”. Następnie odbyły się zajęcia edukacyjne „W świecie bioróżnorodności” prowadzone metodami aktywnymi z wykorzystaniem elementów pedagogiki zabawy, a także zawody sportowe z elementami edukacji ekologicznej – „Ekologiczne potyczki sportowe”. Ostatnim elementem projektu było sadzenie przez dzieci drzewek i krzewów ozdobnych na terenie szkolnego boiska oraz Szkolnej Ostoi Przyrody. Wszystkie Pierwszaki zadeklarowały, że będą dbać o nowo posadzone roślinki. Składały nawet na tę okoliczność stosowne obietnice.

Czytaj więcej...Bożena Kwiatkowska-Butrym
Jolanta Szwedyk

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
VIII POWIATOWY TURNIEJ EKOLOGICZNY
15 kwietnia 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W dniu 15 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 odbył się VIII Powiatowy Turniej Przyrodniczo - Ekologiczny dla uczniów klas III. W turnieju wzięli udział reprezentanci 14 szkół z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego: SP Biesal, SP Jonkowo, SP Słupy, SP Spręcowo, Katolicka SP, SP 1, SP 2, SP 7, SP 13, SP 15, SP 18, SP 19, SP 22, SP 32. Każda szkoła wytypowała to turnieju 2 uczniów. Szkolne drużyny rozwiązując zadania konkursowe musiały wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekologii i przyrody. Reprezentanci naszej szkoły Jakub Dziewit – kl. IIIA i Szymon Rodak – kl. IIIC poradzili sobie najlepiej w turniejowych zmaganiach i zajęli I MIEJSCE. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :)


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik"
18 marca 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W dniu 18 marca 2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci otaczającymi je zjawiskami przyrodniczymi, rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania oraz wzbudzenie w dzieciach pasji, dzięki której zrozumieją, że nauka może stanowić ciekawą alternatywę dla gier komputerowych, czy spędzania czasu przed telewizorem. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów klas II oraz 7 uczniów klas III. Zadania konkursowe polegały na rozwiązaniu przez uczniów testu jednokrotnego wyboru. Część pytań testowych dotyczyła Eksperymentów Konkursowych , które uczniowie wykonywali w szkole podczas lekcji lub w domu pod nadzorem osoby dorosłej. Pozostałe pytania obejmowały zakres tematyczny z takich dziedzin jak: biologia, chemia, fizyka, astronomia, geografia, ekologia, przyroda. Uczniowie uznali, że zadania konkursowe były dość trudne. Wyniki poznamy pod koniec czerwca. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik" jest Fundacja Akademia Młodych Odkrywców z siedzibą w Krakowie.


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
I Powiatowy Konkurs Ekologiczno - Przyrodniczy
8 marca 2014 r.

I Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny odbył się w naszej szkole 8 marca 2014 r. Był on kontynuacją wcześniejszych konkursów o randze miejskiej. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna. W zmaganiach uczestniczyło 44 uczniów z klas II i III z 12 szkół miasta i powiatu olsztyńskiego: SP: 2, 7, 9, 15, 25, 32, 34, SP 101, SP Katolicka im. Świętej Rodziny, SP Dywity, SP Szczęsne, SP Spręcowo. Współorganizatorami i sponsorami konkursu były: Olsztyński Zakład Komunalny, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Nadleśnictwo Olsztyn, ODN w Olsztynie. Głównym fundatorem nagród był WFOŚiGW. Czytaj więcej...

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Najbardziej wyczekiwanym momentem na zakończenie dnia było ogłoszenie wyników konkursu i poznanie Mistrzów Ekologii. W kategorii klas drugich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymała – Joanna Klimaszewicz – SP 2
II miejsce – Marika Miotk – SP 15
III miejsce – Tymon Kacprowicz – SP 2
Wyróżnienie – Aleksandra Dargiewicz – SP 34 i Olga Wojno – Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny
W kategorii klas trzecich:
I miejsce i tytuł Mistrza Ekologii otrzymał – Szymon Rodak – SP 32

II miejsce – Jakub Dziewit – SP 32
III miejsce – Maciej Być – SP 2
Wyróżnienie – Anna Chrapkowska – SP 9 i Grzegorz Zelwer – SP 25


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Zielony ogródek - kl. I a
27 lutego 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Świeże, bujne zioła w doniczce to nie tylko oryginalna ozdoba każdego parapetu. Zielenina wyhodowana w domu czy w szkole to przede wszystkim źródło wielu witamin. Warto więc mieć je zawsze pod ręką! Można hodować natkę pietruszki, cząber i majeranek, kminek. melisę, miętę, oregano, rozmaryn i tymianek. Uczniowie klasy IA postanowili rozpocząć swoje doświadczenia ogrodnicze od wysiania do ozdobnych doniczek drobnych ziarenek rzeżuchy. Będą obserwowali i pielęgnowali wzrastające rosliny, a potem ... Smacznego :)


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Sportowe potyczki rodzinne
15 stycznia 2014 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Pierwszy semestr praktycznie za nami. Wszyscy już się trochę poznali, a zatem przyszedł czas na większą integrację. Już starożytni twierdzili, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Aby nie było kłopotów w przyszłości warto już od najmłodszych lat rozbudzać zainteresowanie do aktywności ruchowej. Najlepiej się to sprawdza, gdy we wspólnych zmaganiach sportowych uczestniczą całe rodziny. Czynny udział biorą oczywiście dzieci, ale także ich mamy i tatusiowie. Co równie ważne, dopinguje jeszcze rodzeństwo, czasem młodsze, czasem starsze, grunt, że jest cała rodzina.

Czytaj więcej...


Bożena Kwiatkowska - Butrym

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Noc Biologów na Wydziale Biologii UWM
13 stycznia 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Czytaj więcej...Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Rajd Olsztyn - Barczewo
1 grudnia 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

30 listopada b.r. odbył się rajd do pobliskiego Barczewa nazywanego Wenecją Północy. Szaruga jesienna, nie zachęcała do wędrowania, a mimo to nasi turyści z ciekawością przemierzali urocze zakątki tego niewielkiego miasteczka położonego nad Pisą Warmińską poznając jego dzieje i zabytki. Choć miasteczko niewielkie, to ilość atrakcji turystycznych może zadziwić niejednego wytrawnego piechura, również małego. Barczewo to miasto kompozytora „Roty”, bowiem tu właśnie urodził się i wychował Feliks Nowowiejski. Jest też jemu poświęcone muzeum, a co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności gry na fortepianie, na którym kompozytor tworzył swoje wybitne dzieła. Odważnych nie brakowało. Uczestnikom rajdu szczególnie podobał się występ taty Kingi z I c, który zasiadł przy fortepianie kompozytora. Odwiedziliśmy również synagogę w Barczewie - jedyną ocalałą na Warmii. Obecnie zabytek jest siedzibą galerii, w której organizowane są wystawy oraz prowadzi się pokazy tradycyjnego tkactwa. Oprócz zwiedzanych zabytków i turystycznej przygody dla naszych wędrowców atrakcją okazał się przejazd pociągiem do Barczewa i z powrotem, bo dla niektórych dzieci to pierwsza w życiu wyprawa tym środkiem lokomocji.

Bożena Kwiatkowska-Butrym, Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Moje miasto jest ciekawe
30 listopada 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

„Moje miasto jest ciekawe - Olsztyn” to projekt realizowany przez Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w ramach którego uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczkach po Olsztynie i uczestniczyli w konkursie plastycznym. Na konkurs wpłynęło 100 prac uczestników projektu z Olsztyna i okolic. Wybrano dziewięć prac, ośmiu zwycięzców i dodatkowo wyróżniono jeszcze trzech autorów.   Cieszymy się bardzo, że wśród ośmiu zwycięzców znalazły się dwie uczennice naszej szkoły - Milena Połucha z kl. II c i Adrianna Ciesielska, które wykonały prace pod kierunkiem swoich wychowawczyń, Beaty Ursel i Danuty Machińskiej. Wernisaż i wręczenie nagród odbyło się 13 grudnia w Informacji Kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Gratulujemy naszym małym plastykom za oryginalne spojrzenie na miasto i zdobycie głównych nagród.

Danuta Machińska

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Jesień w mieście
20 listopada 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W listopadzie w klasach I - III odbyły się eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Barwy Jesieni” pt. „Jesień w mieście”. Zgodnie z regulaminem szkolni organizatorzy konkursu mogli z każdej zgłoszonej klasy wybrać po 2 najciekawsze prace wykonane technikami:
kl. I - rysunek kredką,
kl. II - collage,
kl. III - farby plakatowe.
Prace niżej wymienionych uczniów zostały przekazane do SP- 15 w Olsztynie, która jest organizatorem konkursu.
Kl. I b - Zuzanna Tęcza. Wiktoria Witek - naucz. Jolanta Szwedyk
Kl. I c - Daria Geleta, Maciej Vifian - naucz. B. Kwiatkowska-Butrym
Kl. II a - Róża Jabłonowska, Kaja Waciak - naucz. A. Postek
Kl. II b - Sylwia Nieliwodzka - naucz. B. Dąbrowska
Kl. II c - Milena Połucha - naucz. B. Ursel
Kl. III c - Zofia Brzozowska, Maja Gawlik - naucz. D. Machińska
Kl. III d - Damian Lyskowski, Oliwia Ryżak - naucz. M. Sitarska
Gratulujemy uczniom i oczekujemy na wyniki konkursu.

Danuta Machińska
Jolanta Szwedyk


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna akcja "ZDROWO JESZ - ZDROWO ŻYJESZ"
14 listopada 2013 r.- DZIEŃ ŻÓŁTO - POMARAŃCZOWY
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Trzeciego dnia uczniowie mieli ubrać się na żółto lub pomarańczowo, a do drugiego śniadania przynieść owoce lub warzywa oraz soki w tych kolorach. Mieliśmy też pamiętać o czystych paznokciach oraz włosach. 15 listopada 2013r. największe zaangażowanie wykazały klasy: O a, O b, I a, I b, I c, II a, II b, III a, III c i III d. Dodatkowo uczniowie mogli skorzystać tego dnia z „usług” kącika fryzur, który udało nam się zorganizować w ostatniej chwili, dzięki Pani Ewie Gesek, mamie uczennicy kl. III b . Najpopularniejszą fryzurą naszych szkolnych chłopców okazał się „Irokez”. Natomiast dziewczęta z wielką cierpliwością oczekiwały na kolorowe warkoczyki i loczki. Wiemy, że nie wszyscy skorzystali z tej możliwości, ale w wiosennej akcji postaramy się to zaplanować inaczej. A teraz, drodzy Uczniowie, czas na podsumowanie Waszego udziału i przyznanie orderów za udział w akcji „Zdrowo jesz – zdrowo żyjesz”:
ORDER „ZŁOTEGO JABŁKA” otrzymują klasy: O a, O b, I a, I b, I c, II a i III d
ORDER „SREBRNEGO JABŁKA” otrzymują klasy: II c, III a i III c
ORDER „BRĄZOWEGO JABŁKA” otrzymują klasy: II b i III b

Wszystkim klasom dziękujemy za udział w akcji i gratulujemy! Zawsze pamiętajcie o tym, by każdego dnia wzbogacać Wasze śniadania o te produkty! Jedzcie zdrowo!

Urszula Wojtukiewicz

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna akcja "ZDROWO JESZ - ZDROWO ŻYJESZ"
14 listopada 2013 r.- DZIEŃ CZERWONY
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W drugim dniu nasze przygotowanie do akcji polegało na ubraniu się na czerwono i przyniesieniu do drugiego śniadania czerwonych owoców lub warzyw oraz soków. Poprawialiśmy krążenie krwi w naszym organizmie. 14 listopada 2013r., 100% przygotowaniem do akcji wykazały się klasy: O a, O b, I a, I b, I c, II a i III d.


Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Szkolna akcja 13-15 listopada "ZDROWO JESZ - ZDROWO ŻYJESZ"
13listopada 2013 r.- DZIEŃ BIAŁY
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

W dniach od 13 do 15 listopada 2013r. w naszej szkole trwała jesienna akcja „ZDROWO JESZ - ZDROWO ŻYJESZ”, pod hasłem: Pierwszego dnia wszyscy mieliśmy ubrać się na biało, a do drugiego śniadania przynieść z domu produkty mleczne, by wzmocnić nasze kości. 13 listopada 2013r. najlepiej przygotowaną klasą okazali się uczniowie z klas: O a, O b, I a, I b, I c, II c, III a, III c i III d.


Dzień Zdrowego Śniadania
8 listopada 2013 r.

Dnia 8 listopada 2013r nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Dzień zdrowego śniadania”. W tym dniu wszystkie klasy przygotowały przynajmniej po dwie surówki czy sałatki, które zostały wyeksponowane w naszym „kąciku śniadaniowym”,na korytarzu szkolnym. Uczniowie klasami, po umyciu rąk, byli kolejno zapraszani przez organizatorki do „bufetu”, obsługiwanego przez rodziców z kl. I b i III b. Po krótkiej pogadance na temat wartości odżywczych przygotowanych produktów, uczniowie dokonywali ich degustacji. Dodatkowo nasz „bufet” wzbogacony został w ciemne pieczywo, przygotowane specjalnie w tym celu przez piekarnię Tyrolską w Olsztynie. Serdecznie dziękujemy! Domowe wypieki chleba z ziarnem zaprezentował także mamy uczniów klasy III b - Pani Katarzyna Kulhawik i Pani Joanna Strachocka. Uczniowie z apetytem zjadali wybrane przez siebie surówki i sałatki. Były też dokładki! Bardzo smakowało świeże i pachnące pieczywo. Zresztą, fotki mówią same za siebie!. Dodatkowo każda klasa otrzymała jabłka i soki. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom z poszczególnych klas, za przygotowanie potraw i włączenie się do tej akcji.

Jolanta Szwedyk
Urszula Wojtukiewicz

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Olsztyn bez tajemnic
30 października 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Czytaj więcej...Piechurzy z SP 32 na szlaku przyrodniczo-historycznym regionu
26 października 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Piechurzy z naszej szkoły ponownie wyruszyli na szlak turystyczny. Tym razem ścieżki wiodły do Działdowa i Welskiego Parku Krajobrazowego. To drugi w tym roku szkolnym rajd z cyklu „O Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży” zorganizowany przez Komisję Młodzieżową PTTK i Pałac Młodzieży. Zgromadził prawie 200 uczestników z różnych szkół Olsztyna i okolic. Takie imprezy to doskonała okazja do zawierania dziecięcych przyjaźni, nauki turystycznego savoir vivre, ale przede wszystkim do poznania najbliższej okolicy i regionu.

Czytaj więcej


Bożena Kwiatkowska-Butrym
Bożena Kumiszczo

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
"Ja w moim mieście pełnym śladów historii..." - kl.II c i III c na wycieczce
25 października 2013 r.

Z okazji 660 urodzin miasta Olsztyna uczniowie klas Drugich i trzecich wzięli udział w projekcie Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej "Ja w moim mieście pełnym śladów historii". Organizatorzy zaprosili nas na wędrówkę pełną niespodzianek i ciekawych zadań po Starym Mieście. Bardzo podobała się dzieciom praca z mapą.

Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali baśni Marii Zientary Malewskiej o św. Jakubie, szukali sylwetki patrona miasta w różnych miejscach Starówki. Dowiedzieli się, że 31 października 1353 r. Jan z Łajs otrzymał od kapituły warmińskiej przywilej lokacyjny dla miasta. Później zwiedzili zamek, a w Bibliotece Pedagogicznej obejrzeli prezentację o Olsztynie, uzupełniali przewodniki informacjami o naszym mieście. Poczęstowano nas bardzo smaczną herbatą z sokiem. Na zakończenie zostawiliśmy swoje zdjęcie do pamiątkowej księgi z okazji urodzin miasta.

Danuta Machińska

Galerie zdjęć po kliknięciu na foto główne należy otwierać w nowej karcie lub nowym oknie
Zielona Flaga w naszej szkole
18 października 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Od wielu lat prowadzimy działania na rzecz edukacji ekologicznej, ale po raz pierwszy w ubiegłym roku szkolnym wystąpiliśmy o międzynarodowy certyfikat. Mając bogate doświadczenie w wielu akcjach o charakterze szkolnym, lokalnym a nawet ogólnopolskim podjęliśmy się wyzwań związanych z przystąpieniem do światowego grona Szkół dla Ekorozwoju. Szkoła musiała wybrać dwa spośród sześciu tematów do realizacji. Jednym z zagadnień, jakim się zajęliśmy była kwestia elektrośmieci.

Czytaj więcejMali przyjaciele przyrody z I c
21 października 2013 r.
Zapraszamy do obejrzenia innych zdjęć

Nadchodzi zima, a więc zbliża się trudny czas dla wszystkich zwierząt leśnych. Dzieci z klasy I c postanowiły pomóc leśnym mieszkańcom. Przystąpiły do akcji zbiórki żołędzi pod hasłem ,,Pomagamy zwierzętom leśnym przetrwać zimę’’. Zbiórka tych cennych darów jesieni była także okazją do wspólnych rodzinnych spacerów, aktywnego odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do podpatrywania przyrody w jej naturalnym otoczeniu. Wspólnie z rodzicami dzieci nazbierały około stu kilogramów żołędzi. Zostały one przekazane leśnikom z Nadleśnictwa Olsztyn, którzy zimą będą uzupełniali nimi paśniki w okolicznych lasach. Dokarmianie zwierząt jest niezbędne w czasie ostrych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej, kiedy zwierzęta nie są zdolne do samodzielnego zdobywania pokarmu. Dla uczniów to doskonała lekcja przyrody, a dla zwierząt duża pomoc. Cieszy również fakt, że grono Przyjaciół Przyrody w naszej szkole stale się powiększa. Dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za włączenie się do akcji.

Wychowawczyni - Bożena Kwiatkowska-Butrym