Ochrona zboża przed chorobamiSkuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z fungicydy rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nazbyt grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne rodzaju fungicyd. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na newralgiczne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć ryzyko istotnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu: 1

zboża

Copyright © 2019 Sp32.olsztyn.pl